Podsumowanie XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego w diecezji

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 09.05.2022 08:55

W sobotę zakończył się XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Stał się on intensywnym czasem poznawania Słowa Bożego. W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu obył się szereg spotkań, których celem było zapoznanie uczestników z różnymi sposobami czytania tekstu świętego.

Wykład biblijny w wykonaniu ks. Michała Powęski. Wykład biblijny w wykonaniu ks. Michała Powęski.
Archiwum prywatne

W piątek 29 kwietnia, grupa blisko 40 uczniów z sandomierskiego "Ekonomika" wzięła udział w warsztatach biblijnych, próbując zapoznać się szczegółowo z fragmentem tekstu Ewangelii według św. Mateusza. - Warsztaty biblijne - interesujący i pouczający sposób przekazania wiedzy, przystępnej dla każdego. W ciągu godziny prześledziliśmy część wędrówki Jezusa i apostołów. Szczególnie zainteresowała nas historia wyznania wiary przez Piotra. Praca z Biblią i zgłębianie wiedzy na temat relacji Piotra z Mesjaszem oraz poznawanie nowych miejsc biblijnych w Ziemi Świętej zachęca do ponownego uczestnictwa w tego typu spotkaniach - mówili uczniowie Rafał, Bartosz oraz Bartłomiej. Inni – Michał, Kamil i Mikołaj - dodali, że atmosfera na warsztatach była bardzo sprzyjająca poznawania Pisma Świętego. - Mamy wielką nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś uczestniczyć w takim spotkaniu. Polecamy je serdecznie wszystkim.

W niedzielę, 1 maja we wszystkich parafiach naszej diecezji odbyła się po Mszach św. adoracja Jezusa obecnego w Eucharystii

W czwartek, 5 maja, wspólnota WSD gościła ks. prof. dra hab. Mirosława Wróbla, który podczas wykładu otwartego przybliżył rolę i znaczenie pozabiblijnych pism, znanych jako targumy. W tej akademickiej prezentacji, oprócz naszych seminarzystów, udział wzięli także zainteresowani tematyką biblijną goście. Tego samego dnia, wieczorem klerycy naszego seminarium poprowadzili biblijną adorację Najświętszego Sakramentu, prosząc o nowe i święte powołania kapłańskie dla naszej diecezji.

Sobota, 7 maja, stała się dla kilku młodych mężczyzn okazją do duchowego odczytania fragmentu Ewangelii według św. Jana, co przyczyniło się do ich "spotkania ze Zmartwychwstałym". - Dzięki tej modlitwie mogłem doświadczyć spotkania z żywym Bogiem w Słowie. Czułem, że spotkałem Zmartwychwstałego - skomentował Kacper.

- W minionym tygodniu biblijnym zaproponowaliśmy różne możliwości pracy z tekstem Pisma Świętego. Były wykłady i warsztaty z tekstem natchnionym, było duchowe odczytanie tekstu, była także modlitwa treściami biblijnymi. Bardzo zależało mi, żeby te wydarzenia miały miejsce w naszym sandomierskim seminarium, w którym na co dzień Słowo Boże rozważają nasi klerycy. Ważne było także to, żeby w tych spotkaniach mogli uczestniczyć wszyscy, którym sprawa spotkania z Bogiem w Jego Słowie nie jest obojętna - zauważa ks. Michał Powęska, prefekt naszego seminarium oraz organizator wspomnianych spotkań biblijnych.