Tarnobrzeg. Zakończenie wojny w czasie wojny

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 08.05.2022 13:21

Skromny charakter z uwagi na tragiczne wydarzenia w Ukrainie miały tegoroczne obchody zakończenia II wojny światowej w Europie.

Tarnobrzeg. Zakończenie wojny w czasie wojny Kwiaty złożył płk. Józef Dąbrowski. Marta Woynarowska /Foto Gość

W uroczystości z udziałem prezydenta Tarnobrzega i radnych, uczestniczyli kombatanci oraz członkowie tarnobrzeskiego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z jego prezesem płk. Józefem Dąbrowskim.

- Spotkaliśmy się dzisiaj przy pomniku por. Józefa Sarny na Skalnej Górze, upamiętniającym naszego bohatera. W tym miejscu bronił Tarnobrzega we wrześniu 1939 roku. Dzisiaj wprawdzie świętujemy zakończenie II wojny światowej, ale dla naszego miasta zaczęła się ona tutaj - powiedział prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - Stąd spotkanie w tym miejscu. Kiedy Europa świętowała klęskę Niemiec my zaczynaliśmy nową epokę komunizmu. Gorzkie dla nas było zakończenie tej wojny, bo tarnobrzeżanie tego 8 maja 1945 roku już dobrze wiedzieli, że mają nowego okupanta.

Tarnobrzeg. Zakończenie wojny w czasie wojny   W uroczystości uczestniczył prezydent Tarnobrzega oraz radni. Marta Woynarowska /Foto Gość

Prezydent nawiązał także do bohaterskich walk Ukrainie z rosyjskim agresorem.

- Wojna toczy się sto kilkadziesiąt kilometrów od Tarnobrzega. To jest kolejny konflikt zbrojny, który nikt nie wie kiedy się skończy. Wszyscy liczymy, że szybko. Czyim zwycięstwem? Wszyscy liczy, że Ukrainy. To jest paradoksalne, że z jednej strony świętujemy zakończenie wojny światowej, a z drugiej cały czas myślimy o tym co dzieje się za naszą wschodnia granicą, że tam cały czas toczy się konflikt. Trudno jest przejść do porządku dziennego nad tymi faktami. Wydawało się, że niemożliwym będzie jaka kol wiek wojna, zwłaszcza tu w Europie, blisko nas, a jednak. Dla mnie jest to tragedia, gdyż myślałem, iż nigdy nie doczekamy wojny. I oby ta trocząca się w Ukrainie nie przeistoczyła się w światową - dodał prezydent.

Tarnobrzeg. Zakończenie wojny w czasie wojny   Delegacja Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tarnobrzegu. Marta Woynarowska /Foto Gość

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod nowym pomnikiem por. Józefa Sarny na Skalnej Górze, delegacja przedstawicieli władz miasta i żołnierzy udała się na cmentarz wojenny, by tam zapalić znicze na grobie bohatera tarnobrzeskiego września.

Za odnowienie i przebudowanie pomnika por. Sarny oraz pomnika "Jędrusiów" miasto otrzymało nagrodę przyznaną przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, będącą wyrazem uznania za dbałość samorządu o miejsca pamięci i propagowanie postaw patriotycznych.