Tarnobrzeg. Wspólny gościnny dom

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 03.05.2022 15:29

- Jeżeli będziemy się odnosić do Maryi jak do matki, to nie tylko ocalimy nasze chrześcijaństwo, ale zbudujemy wspólnotę otwartą i gościnną - stwierdził o. Karol Wielgosz OP.

Tarnobrzeg. Wspólny gościnny dom Wieniec pod pomnikiem Bartosza Głowackiego wspólnie z przedstawicielami władz Tarnobrzega złożyła Irina Brusilcewa, obecnie pełnomocnik prezydenta ds. uchodźców, była mer Czernihowa. Marta Woynarowska /Foto Gość

Tradycyjnie trzeciomajowe uroczystości w Tarnobrzegu rozpoczęły się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, którą pod przewodnictwem o. Karola Wielgosza OP, przeora klasztoru dominikanów, sprawowali kapłani miejscowych parafii na czele z dziekanem ks. Adamem Markiem.

Na wstępie Eucharystii o. Karol podkreślił, iż 3 maja to dzień pełen nadziei i radości płynącej nie tylko z doniosłych wydarzeń 1791 roku, ale głównie z opieki Matki Bożej, którą nasi przodkowie obrali za Królową Polski. W homilii, odwołując się do obchodzonych dzisiaj dwóch świąt - Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Narodowego Święta Trzeciego Maja, mówił o dostrzeganiu rozróżnienia między nimi, ale i wzajemnym przenikaniu się i uzupełnianiu.

- Należy rzeczy ponazywać po imieniu, tak aby odkryć inspirującą, rozwijającą nas więź między doświadczaną opieką Matki Najświętszej, za którą dzisiaj dziękujemy, oraz rocznicą ustanowienia Konstytucji, będącej wyrazem naszych wartości, zasad i podstawowych praw - powiedział o. Karol Wielgosz. W tym kontekście zaznaczył, zarówno Maryję, jak i ojczyznę winniśmy traktować jak matkę, a tej należy słuchać. Świadomość bycia siostrami i braćmi z racji posiadania wspólnej matki pozwala nam patrzeć na siebie inaczej, lepiej, bo zbliża nas ku sobie.

- Powinniśmy się nauczyć, że mamy jedną matkę. O tym mówi dzisiejsze święto. I ta wiedza pozwali nam pomagać innym, jak również samostanowić o swoim bycie, przyszłości i pozostawać jako siostry, bracia, którzy razem budują dom, który jest domem gościnnym, bo przecież nie tylko my jesteśmy dziećmi Boga - dodał przeor.   

Po Mszy św. na pl. Bartosza Głowackiego odbyła się manifestacja patriotyczna. W okolicznościowym przemówieniu prezydent Tarnobrzega, mówiąc o trudnym, a wręcz tragicznym dla naszego kraju XVIII stuleciu, wskazał na postawę sąsiadujących mocarstw, pilnie śledzących sytuację w Polsce, zwłaszcza wszelkie dążenia do wzmocnienia Rzeczypospolitej.

Prezydent mówiąc o wielkim wysiłku Sejmu Czteroletniego i jego dziele - Ustawie Rządowej 3 maja, zaznaczył, że mimo jej krótkiego, zaledwie rocznego obowiązywania, dokonała wyłomu w świadomości Polaków, którzy postanowili budować nowoczesne państwo, dostrzegające inne, niż tylko szlacheckie stany, ale także inne budzące się narody, jak np. ten z okolic Kijowa.

Nawiązał również do słów o. Karola Wielgosza dotyczących budowy wspólnego gościnnego domu.

Przedpołudniową część obchodów trzeciomajowych zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego. Dla uczestników uroczystości zostały przygotowane słodkie smakołyki - babeczki, pączki, ciasta.

O godz. 12 w parku dzikowskim odbył się bieg, o godz. 17 zaś w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega organizowane jest wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek będących zapisem historii naszych dziejów.