Jezioro gotowe na sezon

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 28.04.2022 17:37

800 metrów nowej plaży, szkółka windsurfingu, dodatkowy park wodny to tylko część nowości, które pojawią się w nowym sezonie turystycznym nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Jezioro gotowe na sezon Joanna Kozub, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych UM, przedstawiła wizualizację dwóch nowych obiektów, które mają powstać nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Marta Woynarowska /Foto Gość

Podczas konferencji prasowej nad Jeziorem Tarnobrzeskim o stanie przygotowań i nowościach, jakie pojawią się w tym roku, mówili prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, naczelnicy wydziałów urzędu miasta oraz przedstawiciele MOSiR, TTBS, Straży Miejskiej i WOPR.

- Końcówka kwietnia, więc spotykamy się, by ogłosić, że 1 maja zaczynamy nowy sezon. Miniony można uznać za udany, zwłaszcza po pozytywnych opiniach zebranych od osób wypoczywających - tak mieszkańców, jak i turystów. I przede wszystkim był bezpieczny, a na tym nam najbardziej zależy - mówił prezydent Bożek. - Obecnie trwają ostatnie prace przygotowawcze do sezonu oraz budowlane przy kolejnych inwestycjach.

Do kontynuowanych nad jeziorem robót odniosła się Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa UM.

- Od ubiegłego roku prowadzone są kolejne inwestycje, związane z budową parkingów zlokalizowanych w trzech strefach - przy ulicach Plażowej, Żeglarskiej oraz u zbiegu tej ostatniej z Kajmowską, które w sumie będą liczyć ponad 1500 nowych miejsc dla samochodów, motocykli oraz dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Przy każdym powstaną toalety publiczne, mała architektura, oświetlenie. W zakresie tego zadania jest przewidziany montaż monitoringu wraz z liczeniem miejsc parkingowych. W maju wykonawca zamierza położyć sieć światłowodów, gdyż w czerwcu planowane jest uruchomienie monitoringu. Zakończenie prac ma nastąpić w kwietniu przyszłego roku, ale jest duża szansa, iż stanie się to wcześniej, zważywszy na ich stan zaawansowania - poinformowała Barbara Trzeciak.

Joanna Kozub, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych UM, mówiła o koncepcji docelowego zagospodarowania jeziora i działaniach podejmowanych w celu pozyskania funduszy unijnych z nowej perspektywy na lata 2021-2027. Zapowiedziała, że prezentacja koncepcji odbędzie się w niedługiej perspektywie. Podczas konferencji przedstawiła wizualizację dwóch obiektów - małego rynku, czyli przestrzeni obok pawilonów sanitarnych i usługowych, oraz stanicy kajakarskiej.

W tym sezonie wypoczywający będą mogli zaspokoić głód korzystając z czterech całorocznych obiektów gastronomicznych, czterech punktów mobilnych, które staną na terenie należącym do miasta oraz pięciu, mających pojawić się na terenie będącym własnością Kopalni Machów.

- Do dyspozycji wypoczywających będzie sześć wypożyczalni sprzętu pływającego, będą działały tyrolka, wakepark, park linowy. Prowadzący park wodny wystąpił z prośbą o udostępnienie dodatkowego miejsca na drugi taki obiekt. Ciekawostką i nowością będzie szkółka windsurfingu, która nie tylko będzie szkolić, ale również wypożyczać deski - mówił Stanisław Czuchara, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami UM.

Dobrą wiadomością dla wypoczywających jest informacja przekazana przez Łukasza Mędrykowskiego, prezesa TTBS, zarządcy jeziora, o wydłużeniu plaży o 800 m, która będzie liczyć już ponad 5 km.  

Nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać policja, straż miejska oraz WOPR.

Opłaty za wjazd na jezioro będą pobierane od 1 maja w cenach takich samych, jak w roku ubiegłym, czyli 10 zł za cały dzień, i na takich samych zasadach, czyli od godziny 8 do 18. Płatności można będzie dokonać m.in. z wykorzystaniem pięciu różnych aplikacji lub też w parkomatach. Sprawdzaniem opłat zajmą się strażnicy miejscy, poprzez skanowanie rejestracji samochodów.