Ziołowa apteka Marcina z Urzędowa

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 26.04.2022 10:15

Od 30 kwietnia w kamienicy po byłej aptece na Rynku Starego Miasta Sandomierza zacznie działać nowa atrakcja turystyczna - wystawa ziół i roślin leczniczych w nowej interaktywnej odsłonie. Jej patronem będzie botanik i medyk polskiego renesansu Marcin z Urzędowa, autor "Herbarza polskiego".

Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa powstaje przy ulicy Rynek 4. Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa powstaje przy ulicy Rynek 4.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Od kilku miesięcy we wnętrzu po byłej staromiejskiej aptece trwają intensywne przygotowania do otwarcia nowej ekspozycji pod nazwą "Czary napary. Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa". Jak podkreśla Artur Wnuk, pomysłodawca przygotowywanej atrakcji, celem wystawy jest popularyzowanie wiedzy o leczniczych właściwościach ziół i roślin.

– Chcemy kontynuować 200-letnie tradycje związane z apteką, najstarszą w Sandomierzu, w nowej, atrakcyjnej formie. Naszym celem jest pokazanie współczesnemu odbiorcy, że tematyka związana z oddziaływaniem ziół i roślin na zdrowie człowieka, zapoczątkowana ponad 400 lat temu przez Marcina z Urzędowa w "Herbarzu polskim", jest ciągle żywa – mówi właściciel wystawy. Ewa Kozubal, projektantka i współautorka wystawy dodaje, że postać kanonika i jego dzieło – pierwszy oryginalny polski zielnik, były główną inspiracją do powstania ekspozycji.

Nowopowstająca ekspozycja opowiadać będzie nie tylko o leczniczych ziołach i roślinach, ale także między innymi o grzybach. Atrakcja będzie miała charakter interaktywny, łączący elementy gry, zabawy i nauki. – Podczas zwiedzania naszej wystawy będzie można zdobyć, w przystępny sposób, ciekawe informacje na temat roślin, ale jednocześnie się pobawić. Będzie można zdiagnozować się u Marcina z Urzędowa, dobrać odpowiednią recepturę ziołową, poradzić się, jak zadbać na przykład o wygląd swojej skóry. Każdorazowy bilet wstępu będzie receptą, którą będzie można uzupełnić poradami samego kanonika – opowiada Ewa Bone, współautorka atrakcji i projektantka.

Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa będzie się znajdować w jednej z najpiękniejszych kamienic stojących przy sandomierskim Rynku. Zajmować będzie 2 kondygnacje, później dostępna będzie kolejna. – Atrakcji będzie bardzo wiele, wszyscy – dzieci, młodzież i dorośli – znajdą coś interesującego. W Akademii znajdą się między innymi: sala trucizn, kącik dla dzieci oraz część poświęcona obecności ziół w naszym życiu codziennym. W zioła będzie można zaopatrzyć się w sklepiku. Liczymy, że nasza atrakcja wpisze się bardzo dobrze w ofertę turystyczną Sandomierza i przyciągnie turystów z całej Polski – mówi z nadzieją właściciel wystawy.