Sandomierska Niedziela Palmowa

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 10.04.2022 12:00

Po ograniczeniach spowodowanych pandemią, na nowo wróciły tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej.

Procesja z palmami ulicami Starego Miasta. Procesja z palmami ulicami Starego Miasta.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Wierni z palmami zgromadzili się na sandomierskim rynku pod figurą Matki Bożej, gdzie bp Krzysztof Nitkiewicz poświecił przyniesione palmy, odczytana została Ewangelia o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, a następnie uformowała się procesja do bazyliki katedralnej na Mszę św., której przewodniczył biskup ordynariusz. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, młodzież przybyła z różnych stron diecezji, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej oraz wierni.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o różnych postawach wobec Chrystusa. - Religijna egzaltacja mieszkańców Jerozolimy, witających oczekiwanego Mesjasza, zamieniła się w furię, w nienawiść, bo tenże Mesjasz zawiódł pokładane w nim oczekiwania. Można by więc powiedzieć, że tłum jest zawsze po stronie mocniejszego, po stronie zwycięzcy. Najpierw z Chrystusem, a następnie po stronie Jego oprawców. Kiedyś z Kościołem, a dzisiaj coraz częściej przeciwko niemu. A czy my nie należymy także do partii oportunistów? Przechodzimy przecież z jednej strony na drugą tam, gdzie jest lepiej, gdzie więcej zapłacą, gdzie czujemy się bezpieczniej. Przynajmniej tak nam się wydaje. Jesteśmy więc z Chrystusem i przeciwko Niemu, przez myśli, słowa i czyny. Znakiem współczesnych czasów są głośne odejścia, określane z angielskiego „coming out”. Osobiście widzę w tym teatralną inscenizację, ukierunkowaną na zdobycie rozgłosu, bo w gruncie rzeczy nic się nie zmienia. Człowiek ogłasza, że występuje z Kościoła, w którym od lat go nie było, a przynależność miała charakter czysto formalny. To jest ten sam rodzaj egzaltacji, jaka udzieliła się jerozolimskim tłumom - mówił kaznodzieja.

Jak podkreślił biskup, zawsze jednak można zmienić swoje życie, zmienić je na lepsze. Zawsze można stanąć ponownie po stronie prawdy jak św. Piotr, Szymon z Cyreny i rzymski setnik, który przeprowadził egzekucję Pana Jezusa. Jedynym, który nie odrzucił od siebie zła, nie zerwał z grzechem, jest Judasz. Ten grzech ostatecznie go zmiażdżył. - Mówi łacińska sentencja: errare humanum est sed in errare perseverare diabolicum. Błądzenie jest ludzką rzeczą, lecz trwanie w błędzie diabelską. Bóg daje nam czas, szansę, okazję do nawrócenia. Zapłaczmy nad naszymi grzechami jak św. Piotr, zaakceptujmy krzyż za przykładem Szymona z Cyreny, dokonajmy publicznego wyznania wiary jak setnik. Jeśli to uczynimy, staniemy się nowymi ludźmi – powiedział biskup.

Po Mszy zostały ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszą palmę zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Komisja konkursowa w składzie: Natalia Łukawska, prezes KSM, Wiktoria Ciździel, zastępca oraz Barbara Zbyrad wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach, a nagrody zwycięzcom wręczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Jak mówił ks. Damian Zieliński, asystent KSD, jeszcze w tym roku konkurs organizowany był zdalnie. - W konkursie, który był prowadzony w formie on-line, zgłoszono 70 palm wielkanocnych. Komisja brała pod uwagę estetykę wykonania palmy, zgodność z regulaminem konkursu, pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu, dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych, różnorodność i bogactwo użytych materiałów, własnoręczność wykonania elementów – mówił ks. Zieliński.

Pierwsza Wspólnoty: 

1. KSM Krzątka 

2. KSM Połaniec 

3. KSM Staszów 

Wyróżnienie: Oaza z MBKP Sandomierz

Druga Parafie/Szkoły: 

1. Klasa VI Szkoła Podstawowa w Kleczanowie 

2. Klasy I-III Szkoła Podstawowa w Stalowej Woli 

3. Grupa V Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Grębowie 

Wyróżnienie: Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Trzecia Praca Indywidualna:

1. Weronika Klocek 

2. Maciej Waśko

3. Kornelia Wilczyńska 

Wyróżnienie: Kinga Skrzypczyk.