Stalowa Wola. W żółto-niebieskich barwach

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 09.04.2022 20:32

Około 300 wykonawców zaprezentowało się w hali sportowej LO im. KEN podczas widowiska taneczno-muzycznego pt "Chodź, pomaluj mój świat".

Biletem wstępu była koszulka lub wkładki do butów. Biletem wstępu była koszulka lub wkładki do butów.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Koncert zorganizował Miejski Dom Kultury, a jego pomysłodawcą była Sasza, Ukrainka z Kołomyi, która wraz z mężem od sześciu lat mieszka w Stalowej Woli. Jej 18-letni brat służy w Mikołajowie. Żołnierzom z jego jednostki bardzo potrzeba szybkoschnących wkładek do wojskowych butów oraz t-shirtów. Dlatego wkładki i koszulki posłużyły jako bilety wstępu na ten koncert. Widzowie dopisali i, jak twierdzi Marek Gruchota, dyrektor MDK w Stalowej Woli, wkrótce druga partia tych produktów pojedzie do Ukrainy.

- Podczas pierwszej zbiórki zebraliśmy prawie 800 wkładek do butów - poinformował dyrektor.

W hali sportowej liceum wystąpiły zespoły artystyczne MDK oraz Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół”, w sumie  kilkanaście grup, w tym ZPiT „Mali Lasowiacy, „Mała Volta”, Zespół Mażoretek „Różanki” czy Orkiestra Dęta MDK.

- Artyści swoimi występami dali wytchnienie od szarej codzienności, a także nieśli wiarę i nadzieję na lepsze jutro - powiedziała  Katarzyna Warchoł-Garlicka z MDK w Stalowej Woli.

A dlaczego taki tytuł koncertu? - Otóż piosenka „Chodź, pomaluj mój świat” (na żółto i na niebiesko) została nagrana 50 lat temu przez zespół „2 plus 1”. Dziś, kiedy świat przybrał żółto-niebieskie barwy na znak solidarności z Ukrainą, wybrzmiewa ona w sposób szczególny - wyjaśniła pani Katarzyna.

Koncert prowadził Janusz Wielgosz. - Bardzo się cieszę z tej roli. Jest to bardzo cenna inicjatywa. Chcemy przez ten koncert oddać hołd walczącej Ukrainie poprzez muzykę i taniec, pokazując, że jesteśmy z nimi - podkreślił konferansjer.

Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Tańca Estradowego „Volta”.

- Nasz repertuar opiera się głównie na tańcach karaibskich. Będzie więc wiele układów w klimacie salsa, merengue i bachata. Także cha-cha i jive. W tych tańcach pokaże się około 100 tancerzy. Chcemy nie tylko się dobrze zaprezentować, ale też dołożyć własną cegiełkę do tej charytatywnej akcji - zapewniła Beata Główka, współorganizatorka widowiska.

Agnieszka Guzik jest z kolei instruktorem w MDK. - Zaprezentuje się każda grupa wiekowa działająca przy MDK oraz Zespół Taneczny „Stalowianki” z Centrum Aktywności Seniora - uzupełniała pani Agnieszka.

Licznie zgromadzona publiczności, wśród której było także dużo Ukraińców, gromko oklaskiwała wszystkie występy.