Tarnobrzeg. Wystawa na jubileusz pszczelarzy

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 16.03.2022 19:57

"Pszczoły - bartnicy - pasiecznicy i wybitni pszczelarze - w 100-lecie powstania Powiatowego Koła Pszczelniczego w Tarnobrzegu" to tytuł wystawy prezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Tarnobrzeg. Wystawa na jubileusz pszczelarzy Wystawę w MBP otworzył Mieczysław Rawski, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu. Marta Woynarowska /Foto Gość

Ekspozycja powstała z inicjatywy Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu, którzy chcieli uczcić 100. rocznicę powstania w mieście pierwszej organizacji zrzeszającej pszczelarzy.

W numerze 1 "Bartnika Postępowego" z 1923 roku pojawiła się informacja, że 26 marca 1922 r. we Lwowie, stolicy województwa lwowskiego, Józef Chalcarz, tarnobrzeski sędzia, działacz społeczny, filantrop, zarejestrował Powiatowe Towarzystwo Pszczelnicze, do którego przystąpiło 43 członków.

- Do informacji tej dotarli nasz kolega śp. Rysiu Gryszun i Wiesław Gil z Jadachów, nie tylko pszczelarz, ale także zapalony bibliofil. Przygotowywaliśmy się do uroczystości poświęcenia sztandaru koła i szukaliśmy różnych informacji. To oni wyszukali "Bartnika Postępowego" i odnaleźli notatkę informującą o zarejestrowaniu pierwszej organizacji skupiającej pszczelarzy z Tarnobrzega i okolic. Wówczas też postanowiliśmy, że w 2022 roku zorganizujemy obchody 100-lecia koła - mówi Mieczysław Rawski, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu.

Na wystawie, która powstała dzięki uprzejmości pszczelarzy, lokalnych kolekcjonerów, miłośników historii, prezentowanych jest 160 obiektów, w tym liczne reprodukcje archiwalnych fotografii, dokumenty, w tym legitymacje członków Powiatowego Koła Pszczelarzy, kronika Okręgowego Związku Pszczelarzy w Sandomierzu, prowadzona od 1975 roku, publikacje artykułów Wojciecha Rawskiego, zabytkowe przedmioty służące w pasiekach, jak ul słowiański, współczesny ul z polistyrenu, rojnica pochodząca z czasu II wojny światowej, podkurzacze, zwane też dymiarkami, 100-letnia miodarka, kószka wielkopolska, matryca do wyrobu węzy, widelce do odsklepiania miodu.

Większość zabytkowych przedmiotów udostępnili pszczelarze posiadający własne mini skanseny - Władysław Wdowiak ze Skopania i Zygmunt Mateusz.

Najliczniejszą grupę eksponatów stanowią książki i czasopisma, które w dużej mierze pochodzą ze zbiorów Wiesława Gila, posiadającego księgozbiór liczący 1500 pozycji dotyczących bartnictwa i pszczelarstwa.

Najstarszą i najcenniejszą publikacją jest "Pszczelnik doskonały, czyli nauka z doświadczenia zebrana chodzenia około pszczół" wydana we Lwowie w 1800 roku - informuje Wiesław Gil. - Udostępniłem także inne książki z XIX wieku, jak np. Antoniego Misiewicza "Przyjaciel pszczół: Książka dla podźwignienia krajowego pszczelnictwa", najliczniejsze pochodzą z dwudziestolecia międzywojennego. Rzadkością są publikacje z II wojny światowej oraz pierwszych lat powojennych. Ponadto prezentowana jest fachowa prasa, w tym najważniejsze tytuły: "Bartnik Postępowy", "Pasiecznik Wzorowy", "Pszczelnictwo polskie" i "Pasieka".

Oprócz wystawy Rejonowe Koło Pszczelarzy w Tarnobrzegu wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. Michała Marczaka zorganizowały dwa konkursy powiatowe - literacki "Ja i pszczoły" skierowany do młodzieży (13-19 lat) i dorosłych (regulamin TUTAJ) oraz plastyczny "Pszczółka przyjacielem człowieka" dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych (regulamin TUTAJ). Oba konkursy trwają do końca kwietnia.