Stalowa Wola. Wodorowe autobusy przyszłością

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 07.02.2022 17:49

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli konsultowano projekt programu rozwoju transportu na Podkarpaciu do roku 2030.

Wicemarszałek Piotr Pilch zapewnił, iż transport na Podkarpaciu zmieni się nie do poznania. Wicemarszałek Piotr Pilch zapewnił, iż transport na Podkarpaciu zmieni się nie do poznania.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Dokument ten z jednej strony pokazuje, jak ten transport do 2030 roku będzie rozwijał, a z drugiej - stworzy prawne podstawy do skorzystania zarówno z funduszy Unii Europejskiej, jak i ze źródeł krajowych.

- Planujemy zintegrować wszystkie transportowe systemy: drogowy, kolejowy i lotniczy. I to zarówno transport osób, jak i towarów. W rezultacie pragniemy osiągnąć trzy cele: zapewnić dobry dojazd do Podkarpacia ze wszystkich stron w kraju oraz z zagranicy, zorganizować ruch wewnątrz województwa z uwzględnieniem rejonów jeszcze trudno dostępnych oraz zintegrować regionalne rynki pracy. Jednocześnie zależny nam, by ten proces nie miał negatywnego wpływu na środowisko naturalne - podkreślił Paweł Wais, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Stalowa Wola. Wodorowe autobusy przyszłością

Paweł Wais zapewnił też, iż rozwój transportu miejskiego będzie oparty na najmniej emisyjnych rozwiązaniach, co sprawi, iż mniej tłoczne będą ulice, zmniejszy się hałas, a powietrze stanie się czystsze. Bardzo duży nacisk położony też będzie na rozwój rowerowych ścieżek.

Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, zaznaczył z kolei, iż na realizację tego programu przewidziano duże pieniądze, miliardy złotych, głównie z funduszy krajowych, w tym z Polskiego Ładu, oraz z Unii Europejskiej. W rezultacie do 2030 roku, jak zapewnił wicemarszałek, transport na Podkarpaciu zmieni się nie do poznania. Już się zresztą zmienia o czym na przykład świadczy otwarcie S19 na odcinku od Rzeszowa do Stalowej Woli.

Stalowa Wola. Wodorowe autobusy przyszłością

- S19 i trasa Via Carpatia stanowią oś naszego transportu. Teraz myślimy o kolejnych zjazdach i łączeniu następnych miejscowości z tymi drogami szybkiego ruchu zarówno na południu jak i na północy Podkarpacia - podkreślił P. Pilch.

Jak program rozwoju transportu do 2030 roku będzie wyglądał w Stalowej Woli i okolicach?

- Stalowa Wola też chce być silnym ośrodkiem komunikacyjnym i transportowym. Zaczynamy więc od najważniejszych drogi, czyli od S74, która połączy miasto z siecią dróg krajowych. Dużym wyzwaniem będzie również komunikacja wokół nowej strefy przemysłowej, czyli Strategicznego Parku Inwestycyjnego. Mamy pomysł na układ komunikacyjny, który z jednej strony wyprowadzi ruch ciężki poza miasta do S19, a z drugiej będzie korzystny dla potencjalnych inwestorów - powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Stalowa Wola. Wodorowe autobusy przyszłością

Prezydent Stalowej Woli mówił też o stworzeniu lotniska dla biznesu z utwardzonym pasem o długości 1350m  w Turbi w gminie Zaleszany oraz zakupie kolejnych 13 elektrycznych autobusów dla miejskiej komunikacji, tak by docelowo stanowiły one co najmniej 75 proc. całego taboru. Lucjusz Nabereżny dodał też, iż przyszłością w komunikacji będzie paliwo wodorowe.

Stalowa Wola. Wodorowe autobusy przyszłością

- Jeżeli w Stalowej Woli powstanie instalacja umożliwiająca zasilanie autobusów wodorowych, to na pewno kolejne nasze wnioski będą dotyczyły zakupu takich właśnie pojazdów - zapewnił prezydent.

Konsultacje potrwają do 7 marca. Do tej pory takie spotkania odbyły się już w Rzeszowie i Przemyślu.