Tarnobrzescy czytelnicy roku

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 04.02.2022 18:20

Ponad pół tysiąca książek należało wypożyczyć, by otrzymać tytuł "Czytelnika Roku 2021", przyznawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnobrzegu.

Tarnobrzescy czytelnicy roku Nagrodę odbiera Aleksandra Cyganek, wyróżniona w II kategorii. MBP w Tarnobrzegu

Rozstrzygnięty został doroczny konkurs na najaktywniejszego czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Barbara Wygoda - pracownik Działu Udostępniania Zbiorów, Informacji i Promocji, Sylwia Bornos - pracownik Działu Udostępniania Zbiorów, Informacji i Promocji oraz Agnieszka Tworek - pracownik Oddziału dla dzieci i młodzieży, zgodnie z regulaminem wyłoniła czytelników, którzy wypożyczyli w minionym roku najwięcej książek.

W grupie najmłodszej - od 6 do 12 lat - najaktywniejszą okazała się Aleksandra Buczek, która miała na swoim koncie aż 569 pozycji książkowych. W kategorii młodzieżowej - od 13 do 18 lat - zwyciężyła Zuzanna Ziętkowska, która przeczytała 58 książek.

Prawdziwą rekordzistką wśród laureatów okazała Małgorzata Woźniak (w grupie dorosłych). Wypożyczyła aż 612 publikacji.

Tarnobrzescy czytelnicy roku   W najmłodszej grupie jednym z laureatów został Tomasz Seremak. MBP w Tarnobrzegu

Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali: Aleksander Ludwik, Maja Nowak, Kacper Krzemiński, Tomasz Seremak, Nela Zaworska, Julia Krząstek, Aleksandra Cyganek, Daria Brzozowska, Jakub Łukaszek, Małgorzata Szady, Małgorzata Hałka, Zdzisława Karczewska, Jadwiga Kubiak.

Tarnobrzescy czytelnicy roku   Jadwiga Kubiak to niemal weteranka konkursu "Czytelnik Roku". MBP w Tarnobrzegu

Część z nagrodzonych należy od kilku lat do ścisłego grona najaktywniejszych czytelników, jak tegoroczna zwyciężczyni w kategorii dorosłych, która trzy lata temu odebrała tytuł  "Czytelnika Roku 2018", najwyższe miejsca w konkursie zajmowały także Małgorzata Hałka i Jadwiga Kubiak. Również w gronie młodszych miłośników książek pojawiły się znane z poprzedniego roku, jak np. ubiegłorocznej laureatki Mai Nowak. Wśród wyróżnianych byli także Kacper Krzemiński, Zuzanna Ziętkowska. Mają zatem książki i tarnobrzeska biblioteka swoich stałych i zagorzałych fanów, z których każdy ma swój, skonkretyzowany gust. Laureaci konkursu "Czytelnik Roku 2021" najchętniej sięgali po literaturę sensacyjną, thrillery, obyczajową, fantastyczną, a także historyczną.

Wręczenie nagród, podobnie jak w roku ubiegłym, z powodów pandemii odbyło się indywidualnie, a wręczyli je zwycięzcom i wyróżnionym prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz Monika Sandkowska, p.o. dyrektora biblioteki.