Kotowa Wola. Jak Feniks z popiołów

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 25.01.2022 15:46

Fundacja Fundusz Lokalny SMK, która odnawia 18. wieczny dworek Horodyńskich, podsumowała dwa lata pracy. Podziękowała też darczyńcom i sponsorom.

Spotkanie z darczyńcami w dworku. Spotkanie z darczyńcami w dworku.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Spotkanie odbyło się w dworku, któremu powoli przywracana jest dawna świetność.

- Miejsce to niebawem stanie się Ośrodkiem Dziedzictwa Lokalnego. Fundacja bowiem planuje w nim organizację imprez nie tylko dla mieszkańców Kotowej Woli, gminy Zaleszany, ale także tych żyjących w dorzeczu Wisły i Sanu. Każda z zaproszonych dziś osób dołożyła do renowacji tego obiektu swoją cegiełkę. Dzięki nim dworek odradza się jak Feniks z popiołów  – zapewnił Sebastian Nabrzeski, sekretarz Urzędu Gminy Zaleszany, a także członek rady tej fundacji.

Kotowa Wola. Jak Feniks z popiołów

W grudniu 2019 r. dworek wraz z przyległym terenem został nieodpłatnie przekazany Fundacji Fundusz Lokalny SMK przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Wolan”, które od 2011 roku było jego właścicielem.

Kotowa Wola. Jak Feniks z popiołów

- Zaplanowaliśmy wówczas, iż w ciągu czterech lat dworek znów otworzy swe pomieszczenia dla lokalnej społeczności. W 2024 roku będziemy bowiem świętować 250-lecie jego budowy - dodał Stanisław Baska, prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK

Remont tego zabytkowego obiektu jest bardzo kosztowny. Na szczęście oprócz hojności sponsorów, fundacja mogła liczyć na duże wsparcie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, gminy Zaleszany, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Narodowego Instytutu Wolności oraz Funduszu Patriotycznego. 

Kotowa Wola. Jak Feniks z popiołów

- Ogłoszona zaś przez w 2020 roku akcja „Podaj cegłę” przyniosła na przykład 1 200 m. kw. kostki brukowej - dar od stalowowolskiego powiatu, która zostanie wykorzystana na budowę parkingu, 30 kubików betonu oraz pompę - prezent od  formy Beton-Bud w Gorzycach. Ponad 50 tys. złotych przekazała także sama fundacja - wylicza pan Sebastian.

Kotowa Wola. Jak Feniks z popiołów

Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii pokazujących przebieg prac przy renowacji dworku.