KSM-owskie spotkanie opłatkowe

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 08.01.2022 22:00

W Radomyślu nad Sanem odbyło się diecezjalne spotkanie opłatkowe Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej diecezji.

Występ zespołu Kunowianie umilił diecezjalny opłatek. Występ zespołu Kunowianie umilił diecezjalny opłatek.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

W domu rekolekcyjnym "Augustianum" odbyło się świąteczne spotkanie opłatkowe KSM DS, zorganizowane przez Zarząd Diecezjalny KSM wraz z Diecezjalną Komisją Rewizyjną.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia, której przewodniczył ks. Damian Zieliński, asystent diecezjalny KSM DS. Eucharystię koncelebrowali duszpasterze oddziałów parafialnych oraz dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowcu Świętokrzyskim ks. Robert Utnik, który wygłosił kazanie.

W skierowanym do młodzieży słowie ks. Utnik mówił o łamaniu chleba, który jednoczy wokół Miłości-Jezusa Chrystusa. - Dwa dni temu obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazwane Świętem Trzech Króli. Nie wiem, czy zastanawialiście się, dlaczego owi Magowie, Królowie, opuścili swoje urzędy, wygodne życie, przywileje i ruszyli w drogę. Na pewno narażeni byli na szyderstwa wielu, na pośmiewisko. Możemy sobie wyobrazić, co owi Królowie musieli przeżywać! Dlaczego więc wyruszyli w drogę, aby według proroctwa szukać nowo narodzonego Króla? Czuli niepokój serca, chcieli czegoś więcej... To znaczy chcieli odkryć sens ludzkiego życia. Ten ich niepokój serca był silniejszy od kpiny i szyderstwa innych. Wyruszyli w drogę i znaleźli Jezusa - miłość i sens życia człowieka i świata. Drodzy moi! A czy my nie jesteśmy do nich podobni? Poczuliśmy niepokój serca, wyruszyliśmy w drogę, aby być tu razem z Jezusem. Jesteśmy tu, jako wspólnota KSM, bo pokochaliśmy Jezusa i odkryliśmy, że tylko w Nim jest sens naszego życia i bycia razem - mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. w domu rekolekcyjnym uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Następnie odbyło się wspólne kolędowanie, które poprowadził zespół ludowy Kunowianie z Kunowa. - Wszyscy znają kolędy i pastorałki, na co dzień śpiewane w kościele czy w domach. Naszym śpiewem chcemy pokazać ludziom jeszcze inne utwory, te stare, które śpiewali nasi przodkowie. Chcemy tę tradycję kultywować, żeby wychwalanie Boga poprzez śpiewanie kolęd, tych mniej znanych, nie zagasło - mówił Paweł Cieślik, instruktor zespołu.

Zebrana młodzież mogła wysłuchać w wykonaniu Kunowian kolęd nowoczesnych, ale także opartych na muzyce oberkowej, żydowskiej i góralskiej.

Ksiądz Zieliński podkreślił, że coroczne spotkanie opłatkowe ma pomóc doświadczyć tajemnicy jedności, solidarności i miłości. - Jestem przekonany, że to dzisiejsze spotkanie jeszcze bardziej umocniło wspólnotę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej diecezji. Chciałbym, aby każdy w tej wspólnocie czuł się potrzebny i zauważony - dodał.

Diecezjalne spotkanie opłatkowe zakończyło się wspólnym kolędowaniem przy świątecznym stole.