Noworoczny koncert kolęd

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 02.01.2022 18:50

Sandomierscy chórzyści zaprezentowali zebranej w katedrze publiczności koncert kolęd i pastorałek.

Sandomierski Chór Katedralny wraz z chórem dziecięco-młodzieżowym. Sandomierski Chór Katedralny wraz z chórem dziecięco-młodzieżowym.
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Kilkanaście kolęd i pastorałek zaśpiewał Sandomierski Chór Katedralny podczas noworocznego koncertu kolęd, który odbył się w bazylice katedralnej w Sandomierzu.

Kolejny raz w koncercie noworocznym obok chóru dorosłych wystąpił także chór dziecięco-młodzieżowy, działający przy katedrze, założony w 2019 roku przez s. Marię Konopkę.

– Przy katedrze działa obok starszego chóru także mały chór, który po przerwie spowodowanej pandemią jeszcze bardziej się odmłodził. W chórze śpiewa 14 dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat. Cieszę się, że muzyka przyciąga także młodych ludzi, którzy chcą swoimi talentami wychwalać Pana Boga – mówiła s. Maria Konopka SNMPN, dyrygent chóru.

Podczas tegorocznego koncertu noworocznego chórzyści zaprezentowali kolędy opracowane na chór przez Jana Maklakiewicza, Feliksa Nowowiejskiego, Karola Prosnaka, Korneliusza Brzozowskiego, Izydora Chwaliboga oraz te śpiewane podczas liturgii, jak i w domach rodzinnych w tym m.in.: "Cicha noc", "Bracia patrzcie jeno", "W żłobie leży" oraz takie kolędy jak "Kołysanka Jezusowa", "Serca ludzkie", "Ucichłeś Jezuleńku".

Noworoczny koncert kolęd - Sandomierski Chór Katedralny
Gość Sandomierski

Obecny na widowni bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował artystom za występ i zaprosił wszystkich do wspólnego odśpiewania kolędy "Lulajże Jezuniu" przez chór i zebraną publiczność.

Sandomierski Chór Katedralny został założony w 1894 r. przez ks. Antoniego Kasprzyckiego dla liturgicznych potrzeb katedry. Obecnie należy do niego ponad 30 osób, głównie dorosłych, reprezentujących wszystkie parafie Sandomierza i okoliczne miejscowości.