Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 07.12.2021 15:41

W tym roku gala odbyła się w sali posiedzeń Rady Miejskiej Urzędu Miasta w Stalowej Woli. Poznaliśmy na niej Wolontariusza Roku 2021 oraz laureatów konkursu plastycznego „Pomaganie jest cool”.

Joanna Lebioda, Wolontariusz Roku 2021. Joanna Lebioda, Wolontariusz Roku 2021.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Gala, już dziewiąta, organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który przypada 5 grudnia. W tym roku różne organizacje i stowarzyszenia zgłosiły 10 osób - kandydatów na Wolontariusza Roku 2021.

Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021

Komisja konkursowa, której przewodniczyła Karolina Paleń, radna Rady Miejskiej, oceniając ich, brała pod uwagę takie między innymi kryteria, jak skuteczność działania, kreatywność oraz pomysłowość.

Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021

Ostatecznie Wolontariuszem Roku 2021 została Joanna Lebioda, 18-letnia uczennica trzeciej klasy LO im. KEN w Stalowej Woli. Pani Joanna od trzech lat należy do Klubu Wolontariusza. Chce dzielić się z innymi tym, co umie najlepiej. Podczas covidowej pandemii dawała więc bezpłatne korepetycje oraz wspomagała takie charytatywne akcje, jak „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, „Stalowowolska Paczka Pomocy” czy „Opłatek Maltański”. Przygotowywała też świąteczne kartki dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej oraz organizowała wakacyjne zajęcia dla dzieci z Klubu „Wesoła Gromadka”.

Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021

- Tegoroczna zwyciężczyni jest otwartą, ciepłą i empatyczną osobą. Interesuje się sportem i turystyką. Lubi czytać książki i oglądać dobre filmy. Cieszymy się, że młodzi tak bardzo angażują się w wolontariat - powiedziała Małgorzata Gotfryd, członkini konkursowej komisji i szefowa Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej "Spectrum".

Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021

Wyborowi Wolontariusza Roku 2021 towarzyszyło rozstrzygnięcie plastycznego konkursu „Pomaganie jest cool”. Wpłynęły 332 prace od przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych.

Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021

 Wśród najmłodszych najładniejsze rysunki zaprezentowali: Lena Środa, Wiktoria Klucha i Amelia Kopeć. W grupie uczniów szkół podstawowych z klas od I do IV jury pierwszymi trzema nagrodami wyróżniło Annę Wiśniewską, Stanisława Wytrzęsia i Karola Rusina. Olga Szmuc, Klaudia Wilk i Emilia Kata wypadły najlepiej w grupie uczniów z najstarszych klas.

Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021

Jedną z wyróżnionych w plastycznym konkursie była Angelika Kwaśnik, uczennica PSP nr 12 im. JP II w Stalowej Woli. Jej praca przedstawiała dziewczynkę trzymającą w rękach kotka.

Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021

- Dziewczynka zajęła się kotkiem, którego znalazła na ulicy. Był bezdomny, zaopiekowała się nim i szczerze pokochała. Chciałam w ten sposób zaapelować do ludzi, by nie pozbywali się zwierząt. Lubię pomagać nie tylko zwierzętom, na przykład kotom w schronisku „Kocia wyspa”, ale też ludziom. Narysowałam kota, bo rysowanie zwierząt lepiej mi wychodzi - powiedziała Angelika.

Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował prezydent miasta Lucjusz Nadberezny wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Sobierajem, zorganizowało go zaś  Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej "Spectrum".

Stalowa Wola. Gala Wolontariatu 2021