Tarnobrzeg. Aukcja dzieł sztuki

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 29.11.2021 16:42

W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega odbędzie się aukcja dzieł sztuki tarnobrzeskich artystów na rzecz starego cmentarza na Piaskach w Miechocinie.

Tarnobrzeg. Aukcja dzieł sztuki Aukcja na rzecz parafii w Lubieszowie zorganizowana w 2019 roku. Marta Woynarowska /Foto Gość

Aukcja odbędzie się w najbliższą niedzielę 5 grudnia o godz. 17 w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

- W czasie przygotowania kwesty na ratowanie starego cmentarza na Piaskach w Miechocinie narodził się pomysł, aby w jakiś sposób zrekompensować brak ubiegłorocznej zbiórki, która nie odbyła się z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. W trakcie rozmów powstał pomysł zorganizowania aukcji dzieł sztuki na rzecz miechocińskiej nekropolii - wyjaśnia Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, głównego organizatora kwesty. - Chcę wyrazić radość, gdyż udało się nam pozyskać od tarnobrzeskich twórców ponad 20 prac, które 5 grudnia zostaną wystawione na aukcji, można powiedzieć aukcji mikołajkowej. Będzie bowiem doskonała okazja na nabycie prezentu na św. Mikołaja i to prezentu niecodziennego i nietuzinkowego.

Cały dochód z aukcji zostanie przeznaczony na renowację kolejnych zabytkowych nagrobków na najstarszym tarnobrzeskim cmentarzu. W sobotę natomiast wszystkie prace zostaną zaprezentowane, tak by osoby zainteresowane ich zakupem, mogły zapoznać się z oferowanymi dziełami, wśród których obok obrazów olejnych, akrylowych będą także akwarele, grafiki i rysunki. Swoje obrazy na aukcję ofiarowali m.in. Bożena Wójtowicz-Ślęzak, Stanisław Dziubak, Grzegorz Gerba. Będą wystawione także prace Marii Bobrowskiej, Mariana Kosiora oraz przedwojennych artystów.

Tarnobrzeg. Aukcja dzieł sztuki   Obrazy wystawione na aukcji w 2019 roku. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Serdecznie zapraszam i zachęcam do licytacji, gdyż za niewielkie pieniądze będzie można zakupić niebanalny prezent i jednocześnie zrobić dobry uczynek, dokładając swoją cegiełkę do ratowania nekropolii w Miechocinie - zachęca Tadeusz Zych.

Aukcja na rzecz cmentarza miechocińskiego jest kolejnym tego typu wydarzeniem organizowanym przez TTH i MHMT. W roku 2019 odbyła się bowiem aukcja charytatywna na rzecz parafii rzymsko-katolickiej w Lubieszowie na Ukrainie, a w 2017 roku na zakup kolekcji prac Mariana Ruzamskiego do tarnobrzeskiego muzeum.