Tarnobrzeg. 1918 metrów

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 11.11.2021 14:17

Taki dystans do pokonania mieli uczestnicy Biegu "Dzieci dla Niepodległej".

Tarnobrzeg. 1918 metrów Uczestnicy biegu mieli do pokonania 1918 metrów. Marta Woynarowska /Foto Gość

Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu oraz Aktywne Podkarpacie zorganizowały kolejny bieg w ramach obchodów ważnych narodowych rocznic.

Tym razem dzieci, młodzież oraz dorośli pobiegli alejkami parku dzikowskiego, by uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- My, jako Polacy z biało-czerwonymi sercami chcemy dzisiaj w to najradośniejsze, wspaniałe nasze święto narodowe uczcić radośnie, z pełnym uśmiechem na twarzy, tak, jak śmieje się dzisiaj do nas słońce - mówił Damian Szwagierczak, prezes stowarzyszenia oraz dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu. - Jest to już kolejny w tym roku bieg, poprzednie zorganizowaliśmy by upamiętnić rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, bitwę warszawską, a dzisiaj chcemy się cieszyć, że mamy wolną, niepodległą ojczyznę. Uważamy, że taka sportowa, bardzo familijna forma, biegną bowiem całe rodziny, zauważyłem nawet pieski, łatwiej trafi do tych najmłodszych, zwłaszcza gdy  poczują w nogach te 1918 metrów. I może lepiej zapamiętają co kryje się pod datą 11 listopada 1918.

Start biegu poprzedziło odśpiewanie hymnu narodowego.

- Serce rośnie, gdy widzie się jak najmłodsze pokolenie śpiewa pełnym głosem wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" - zauważył prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, który w samo południe dał sygnał do startu. - Nie trzeba także przypominać z jakiej okazji biegniecie i co oznacza data 1918, bo to jak się okazuje doskonale wiecie. Cieszę się, że spotykamy się w tak pięknym miejscu, z tak pięknej okazji i przy tak pięknej pogodzie, i że jest was tak dużo - zwrócił się do biegaczy.

Każdy uczestnik biegu od najmniejszego do najstarszego otrzymał na mecie okolicznościowy medalik przedstawiający orła z epoki.

- Mam nadzieję, że dla dzieciaków będą one miłą pamiątką, którą przechowają, kiedyś po latach pokażą swoim dzieciom, może wnukom - dodał D. Szwagierczak.

Dla uczestników biegu organizatorzy przygotowali także pożywną tradycyjną zalewajkę.