Tarnobrzeg. Jachowicz dzieciom

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 20.10.2021 15:12

Klocki, konik na biegunach, pozytywki, lalki, serso, palant - wszystko do zabawy dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Tarnobrzeg. Jachowicz dzieciom Zainscenizowany XIX-wieczny dziecięcy pokoik. Marta Woynarowska /Foto Gość

Zabawki, przybory szkolne, jakimi dzieci i młodzież bawiły się 200 lat temu, znalazły się na wystawie "Jachowicz dzieciom", przygotowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu.

- Jest to ekspozycja interaktywna, zależało nam bowiem, by zwiedzający, a zwłaszcza najmłodsi, mogli wziąć do rąk eksponaty i pobawić się nimi, poczuć, jak ich rówieśnicy żyjący przed dwoma wiekami - mówi Anna Żarów, dyrektor BP. - Stanisław Jachowicz całe swoje dorosłe życie poświęcił dzieciom, stąd połączenie na wystawie sylwetki pisarza ze światem najmłodszych. Pokazujemy, jak się dzieci bawiły, edukowały, czym się interesowały, po to, by przyciągnąć na ekspozycję przedszkolaki i uczniów tarnobrzeskich szkół, aby w ten nietuzinkowy i zabawowy sposób poznały nieco bliżej postać autora "Chorego kotka", bajki znanej od pokoleń, ale również świat swoich rówieśników z pierwszej połowy XIX stulecia.

Stanisław Jachowicz został ukazany nie tylko z najbardziej znanej swojej strony, czyli autora bajek i powiastek dla dzieci, ale również jako publicysta żywo zainteresowany sprawami pedagogicznymi, wychowawczymi. - Redagował pierwsze w Europie czasopismo dla dzieci, w którym jedna z rubryk przeznaczona była na listy jego młodych czytelników. Stanowiło to wielkie novum - opowiada A. Żarów. - Należy jeszcze dodać, że wychodziło ono tylko w języku polskim, mimo iż nasz kraj znajdował się pod zaborami.

Wystawie towarzyszy nagranie wykładu Marii Pałkus, polonistki, wielkiej miłośniczki i znawczyni twórczości oraz biografii S. Jachowicza, poświęcone jego postaci. Uczestnicy wernisażu, w tym m.in. wicemarszałek podkarpacki Ewa Draus oraz starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, mieli okazję wysłuchać prelekcji M. Pałkus, która osnuła ją wokół cytatów z utworów S. Jachowicza oraz wypowiedzi osób jemu współczesnych i biografów autora "Bajek i powiastek".

- Znane jest powiedzenie: "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie". Obecnie zostało użyte w reklamie jednego z popularnych polskich napojów. Natomiast mało kto wie, że autorem tych słów jest Stanisław Jachowicz, którymi rozpoczął wiersz zatytułowany "Wiosna". Gorzka prawda jest wyrażona w tym aforyzmie, bo jakże często chwalimy to, co dalekie, obce, natomiast nie dostrzegamy rzeczy bliskich. Jeśli byłoby inaczej, to S. Jachowicz już dawno miałby swój pomnik w Tarnobrzegu, miejscu swoich narodzin - zauważyła na wstępie M. Pałkus. Słuchacze mogli poznać także wiele innych cytatów, myśli bajkopisarza, chętnie przytaczanych, jednak już bez znajomości ich autora.

Wystawa mogła powstać dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Czynna będzie do końca tego roku.