Inauguracja fazy diecezjalnej synodu biskupów

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 17.10.2021 19:15

Biskup Krzysztof Nitkiewicz rozpoczął diecezjalny etap synodu o synodalności ogłoszonego przez papieża Franciszka.

Uroczysta Msza św. w bazylice katedralnej. Uroczysta Msza św. w bazylice katedralnej.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Papież Franciszek 9 i 10 października w Rzymie uroczyście otworzył XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, odbywające się pod hasłem "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja".

Diecezjalne rozpoczęcie prac synodalnych miało miejsce w bazylice katedralnej w Sandomierzu podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrował wraz z innymi kapłanami ks. Marek Kumór, diecezjalny koordynator synodu globalnego. We wspólnej modlitwie wzięli udział także przedstawiciele i moderatorzy wszystkich wspólnot działających na terenie diecezji, siostry zakonne, a także świeccy.

Biskup Nitkiewicz, nawiązując do przeczytanej Ewangelii, mówił w kazaniu, że człowiek nierzadko usiłuje narzucić Bogu swój sposób myślenia. Traktuje Go instrumentalnie, wręcz apodyktycznie. Chce mówić, a nie słuchać. Taki styl narzucania swoich racji jest jeszcze bardziej widoczny w relacjach międzyludzkich.

- Tymczasem drzwi do królestwa Bożego otworzą się tylko przed tymi, którzy posłuszni głosowi Ducha Świętego wybrali właściwą drogę, upodabniając się do Chrystusa Sługi. On zachęca Ciebie i mnie, droga siostro i drogi bracie, abyśmy się stali narzędziem w rękach Boga, posłusznym we wszystkim Jego woli. To nic, że narzędzia są nieraz siermiężne, ciężkie, do tego jeszcze ulegają zepsuciu i z czasem się zużywają. Bóg jednak nie potrzebuje komputerów, robotów, o nowoczesnej formie, zdolnych do zaprogramowania wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach i perfekcyjnego wykonania. Zatrzymajmy się więc, złóżmy ręce do modlitwy i posłuchajmy, aby pełnić wolę Bożą - mówił kaznodzieja.

Biskup ordynariusz podczas kazania.   Biskup ordynariusz podczas kazania.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Hierarcha przypomniał, że istota synodu, na który zaprasza Ojciec Święty Franciszek, tkwi w trzech słowach: komunia, uczestnictwo, misja. To one mają wyznaczać itinerarium Kościoła przez najbliższe dwa lata.

- W naszym przypadku splata się ono z trzecim synodem diecezjalnym. Myślę, że z tego spotkania na skrzyżowaniu dróg mogą wyniknąć tylko same korzyści. Posiadamy już bowiem pewne doświadczenie wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego oraz słuchania siebie nawzajem, czego rezultatem są przyjmowane w tych tygodniach uchwały synodalne. Potrzeba jednak jeszcze modlitwy, która otworzy nas bardziej na Boże światło. Nie pretendujmy do tego, żeby zmienić albo poprawić Boga, bo to On ma odmienić nasze serce. Chodzi jednocześnie o spojrzenie na naszą diecezjalną rzeczywistość przez pryzmat Kościoła powszechnego - powiedział biskup.

Eucharystię koncelebrowali księża z całej diecezji.   Eucharystię koncelebrowali księża z całej diecezji.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

17 października to czas rozpoczęcia prac w Kościołach lokalnych. Z materiałów opracowanych w diecezjach poszczególne krajowe konferencje episkopatów przygotują syntezy, które zostaną przesłane do sekretariatu synodu. Następnie do września 2022 roku zostanie opracowany pierwszy dokument roboczy, który będzie podstawą do prac na poziomie kontynentalnym. Owocem tego etapu mają być dokumenty opracowane do marca 2023 roku. Będą one podstawą rozmowy papieża z biskupami podczas Zgromadzenia Synodu Biskupów w Rzymie w październiku 2023 roku.