Jubileusz sandomierskiego muzeum

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 01.10.2021 22:30

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu obchodzi stulecie swego istnienia. Z tej okazji placówka zorganizowała galę oraz wernisaż wystawy.

Wystawa "Sto lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021". Wystawa "Sto lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021".
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Uroczystości związane z obchodem jubileuszu stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, będącego bezpośrednim kontynuatorem tradycji przedwojennego Muzeum Ziemi Sandomierskiej i powojennego Muzeum w Sandomierzu, odbyły się  w Sali Rycerskiej w Zamku Królewskim.

Gala rozpoczęła się od powitania zaproszonych gości i przemówień osób w różny sposób związanych z muzeum. Podczas uroczystej gali obecni byli przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich i samorządowych.

- Muzeum przez ostatnie 100 lat miało różne nazwy. Wszystko wskazuje na to, że będzie ono miało kolejną nazwę, jeszcze bardziej zaszczytną niż dotychczas – powiedział Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Okręgowego. Nawiązał w ten sposób do planów dotyczących przekształcenia instytucji w Muzeum Narodowe, co ma nastąpić z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Medal Dyrektora Muzeum Okręgowego Amico Suo Singulari.   Medal Dyrektora Muzeum Okręgowego Amico Suo Singulari.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Z okazji jubileuszu muzeum Mikołaj Getka-Kenig zainaugurował wręczanie specjalnych medali Dyrektora Muzeum Okręgowego Amico Suo Singulari dla szczególnie zasłużonych przyjaciół i darczyńców placówki. Natomiast wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak wręczył dyrektorowi muzeum Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis w uznaniu jego zasług dla działalności kulturalnej.

Podczas gali odczytane zostały listy gratulacyjne od prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego, wiceministra Spraw Zagranicznych Piotra Wawrzyka i marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

Następnie w części artystycznej wystąpiła Polska Opera Królewska, która wykonała "Śpiewnik domowy" Stanisława Moniuszki.

Polska Opera Królewska.   Polska Opera Królewska.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

W trzeciej części uroczystości dokonano otwarcia wystawy "Sto lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021", prezentującą najciekawsze, a rzadko eksponowane obiekty ze zbiorów własnych muzeum.

Wystawa dzieli się na pięć części: Archeologia, Historia, Literatura, Etnografia i Sztuka. Na wystawie można zobaczyć zarówno wybór pierwszych przedwojennych obiektów etnograficznych ze zbiorów Muzeum Ziemi Sandomierskiej, jak również rekonstrukcję propagandowej ekspozycji ze zlikwidowanej Zagrody Pamięci Narodowej w Wiktorynie koło Ożarowa, będącej przykładem ideologicznego wykorzystywania muzeów w okresie PRL.

Na wystawie znajduje się również kilka znakomitych, a dotąd wiszących w magazynach płócien, takich artystów jak Jacek Malczewski, Olga Boznańska, Wojciech Weiss, Teodor Axentowicz czy Jan Cybis, pozyskanych głównie w czasach, kiedy muzeum było główną instytucją ochrony dziedzictwa w województwie tarnobrzeskim. Nie brakuje również wyboru pamiątek po Jarosławie Iwaszkiewiczu czy dopiero od niedawna stale eksponowanych szachów sandomierskich, które po zakończeniu wystawy jubileuszowej zyskają specjalnie im poświęconą salę ekspozycyjną.