Spotkanie katechetów

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 28.08.2021 15:00

W Sandomierzu odbyło się spotkanie katechetyczne na rozpoczęcie roku szkolno-formacyjnego.

Spotkanie katechetów Kongregacja katechetyczna. Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Przed rozpoczęciem nowego roku katechetyczno-formacyjnego 2021/22 w Sandomierzu odbyła się kongregacja dla katechetów świeckich, osób zakonnych i księży uczących religii. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas homilii biskup ordynariusz nawiązał do patrona dnia św. Augustyna. Mówił o tym, że na jego drodze do Chrystusa, którego nieustannie szukał, wielką rolę odegrali ludzie posłani przez Boga, zaczynając od matki - św. Moniki.

Spotkanie katechetów   Biskup ordynariusz podczas homilii. Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

- Drodzy katecheci. Iluż takich poszukujących Augustynów spotykacie każdego dnia na lekcjach religii. Posłuszni i zbuntowani, zobojętniali i kipiący pomysłami, pragną szczęścia, a wy macie wskazać drogę, która do niego prowadzi, drogę do Jezusa Chrystusa. Macie im zarazem towarzyszyć w tej wędrówce, stając się dla waszych uczniów matkami i ojcami, tym bardziej, że nie zawsze mogą doświadczyć matczynej i ojcowskiej miłości w rodzinnych domach. Każda lekcja religii musi być jednocześnie waszym świadectwem wiary. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jaka ona jest. Macie być bowiem nie tylko nauczycielami przedmiotu, ale przede wszystkim świadkami Chrystusa. Nie otrzymacie z tego tytułu dodatku ani nagrody od dyrekcji lub innych przełożonych lecz na Sądzie Ostatecznym może to przeważyć szalę sprawiedliwości na waszą korzyść. A kiedy już sprawdzimy, jacy jesteśmy, trzeba wówczas konsekwentnie eliminować to, co jest niewłaściwe, położyć większy nacisk tam, gdzie zdarzają się niedociągnięcia i dalej pomnażać talenty. Katecheta powinien jednocześnie modlić się za swoich podopiecznych z żarliwością i wytrwałością św. Moniki. Wówczas Duch Święty wzmocni siłę każdego wypowiedzianego słowa, oświeci umysły słuchaczy i sprawi, że rzucone ziarno prawdy zakiełkuje, przynosząc niezwykłe owoce. On umocni wspólnotę serc, gdyż ją także musimy budować na katechezie - powiedział bp Nitkiewicz.

Druga część spotkania katechetów odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury. Wzięli w nim udział bp Krzysztof Nitkiewicz i bp senior Edward Frankowski, duchowni, świeccy i siostry zakonne, na czele z dyrektorem Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej ks. Adamem Kopciem. W roli prelegentów wystąpili goście - o. Marcin Ciechanowski OSPPE, egzorcysta archidiecezji częstochowskiej, znany i ceniony rekolekcjonista oraz psychoterapeutka Katarzyna Krasowska.

Spotkanie katechetów   O. Marcin Ciechanowski OSPPE. Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Ojciec Ciechanowski w prelekcji pt. „Przekazywanie wiary - najważniejsze zadanie katechety” wskazywał, że najważniejszą posługą Kościoła jest przekazywanie życia, które jest od Boga. - Mówimy, że Kościół jest Matką. Ale matka karmiąca sama musi się odpowiednio odżywiać, by miała pokarm dla swojego niemowlaka. O nic więc innego nie chodzi w posłudze katechety, jak przekazywanie żywego słowa Boga. Tylko jak komuś przekażę pokarm słowa, kiedy sam się nie odżywiam tym słowem? Tyle komuś dam, ile sam mam. Jeśli więc jako katecheta sam spotykam się z Bogiem - wtedy dopiero  inni doświadczą Boga we mnie. Dlatego św. Jan Paweł II mówił, powtarzając za Pawłem VI, że człowiek nie potrzebuje dziś nauczycieli tylko świadków - a jeżeli nauczycieli, to dlaczego, że są świadkami. Niewiele więc zależy od tego, co mówimy, lecz od tego, jak żyjemy, czy to co głosimy, przekłada się na nasze życie - mówił paulin.

Spotkanie katechetów   Katarzyna Krasowska, psychoterapeutka. Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

W swoim wystąpieniu Katarzyna Krasowska poruszyła temat: „Problem depresji wśród dzieci i młodzieży. Jak rozpoznawać i reagować”. Ukazała skalę problemu, który może dotyczyć około 20 proc. nastolatków oraz wskazała na profilaktykę depresji. – Aby przeciwdziałać depresji wśród młodych ludzi, warto wzmacniać i wspierać ich sprawczość i samodzielność oraz pomagać im budować stabilną samoocenę i realną ocenę ich możliwości i oczekiwań. Czynnikami chroniącymi przed depresją są m.in. więzi i wsparcie ze strony rodziców, dobre relacje z rówieśnikami, zaangażowanie religijne, posiadanie jakiegoś zajęcia - podkreślała psycholog.

Następnie w części informacyjnej poruszono sprawy zagadnień dydaktycznych oraz rozpoczynającego się roku katechetycznego i inicjatyw duszpasterskich. Swoją ofertę katechetyczną i pomocy duszpasterskich przedstawiły Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu.

Spotkanie podsumował biskup ordynariusz, który pobłogosławił katechetom na nadchodzącą pracę katechetyczno-formacyjną.