Szewna. Upamiętnili rocznicę śmierci ks. inf. Marcina Popiela

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 22.07.2021 23:45

W 30. rocznicę śmierci ks. inf. Marcina Popiela bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Szewnej, w której kapłan przez długie lata był proboszczem.

Eucharystia zgromadziła wielu kapłanów. Eucharystia zgromadziła wielu kapłanów.
ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

W uroczystej Mszy św. wzięli udział jego bliscy krewni z Kurozwęk - Michał i Aurora Popielowie wraz z synami, samorządowcy oraz liczne grono parafian.

Biskup Nitkiewicz powiedział we wprowadzeniu do Mszy św., że wywodzący się ze znamienitego rodu ks. Popiel był nie tylko wysoko urodzony, ale jeszcze "wyższy duchem". - Obdarzony przez Stwórcę naturalnym geniuszem swoją mądrość i siłę czerpał z Eucharystii, która kształtowała jego postawę na wzór Chrystusa - Sługi Sług Bożych. Był przyjacielem najuboższych i duchowym przewodnikiem elit. Chociaż duszpasterzował w mało znanej Szewnie, ściągały do niej wybitne osobistości z Polski i Europy. Również dla nas pozostaje niezmiennie wielkim autorytetem - mówił biskup, zapowiadając wydanie zapisków świątobliwego kapłana.

Homilię wygłosił ks. kan. Jacek Beksiński, długoletni wikariusz zmarłego ks. Popiela. Kaznodzieja ukazał sylwetkę szewieńskiego proboszcza jako człowieka zatroskanego o los bliźnich w czasie okupacji niemieckiej i za komunizmu, przyjaciela kapłanów i zakonów oraz założyciela okolicznych parafii. Dzieląc się osobistym świadectwem o ks. Popielu, podkreślił, że był to człowiek żywej wiary wyniesionej z rodzinnego domu.

Po Mszy św. zebrani przeszli na cmentarz parafialny, gdzie po modlitwie złożone zostały kwiaty na mogile zmarłego kapłana.

Marcin Popiel urodził się 1904 r. w Kurozwękach, w znamienitej rodzinie arystokratycznej herbu Sulima. Od początku przygotowywany był na dziedzica. Był człowiekiem wykształconym, studiował leśnictwo w Wiedniu oraz w Nancy. W 1937 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Po wybuchu II wojny światowej na polecenie biskupa przerwał studia, aby zająć się rodziną i majątkiem. W 1944 r. wrócił do seminarium, a w kolejnym roku przyjął święcenia kapłańskie. Jego jedyną placówką duszpasterską była parafia Szewna, obecnie przedmieścia Ostrowca Świętokrzyskiego, do której przybył 12 stycznia 1946 roku. Zmarł 22 lipca 1991 r., w wieku 87 lat. Dzięki niemu powstały 4 nowe parafie, pomimo szykan i dotkliwych kar, jakich ks. Popiel doświadczał ze strony komunistów. Należał do prekursorów Soboru Watykańskiego II w Polsce. Utrzymywał bliskie kontakty z kard. Karolem Wojtyłą, ks. Franciszkiem Blachnickim oraz z wybitnymi postaciami Kościoła francuskiego. W Szewnie założył Studium Teologii Rodziny oraz przedszkole.