Nisko. Hr. Eugeniusz Kinsky i inni

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 14.07.2021 18:21

Wieczór wspomnień o postaciach wybitnych i zasłużonych dla Niska - to czwarta część projektu "Dzieje miasta w pięciu odsłonach".

Mariusz Kowalik przedstawił 20 wybitnych osób związanych z Niskiem. Mariusz Kowalik przedstawił 20 wybitnych osób związanych z Niskiem.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Projekt realizuje Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” wspólnie z Niżańskim Stowarzyszeniem dla Kultury.

Nisko. Hr. Eugeniusz Kinsky i inni

- Za nami już premierowy pokaz filmu animowanego „Historia Niska - czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”. Powstały też pocztówki z cyklu „Nowe miasto w starej szacie”. W fazie finalnej znajduje się realizacja wydawnictwa dla dzieci - opowieści o historii Niska dla najmłodszych pod tytułem „Czy wiecie, że…”. Teraz przyszedł czas na  wspomnienia. Sylwetki osób zapisanych w historii miasteczka przybliży regionalista Mariusz Kowalik - powiedziała Karolina Kutyła z Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji.

Nisko. Hr. Eugeniusz Kinsky i inni

Mariusz Kowalik to były burmistrz Gminy i Miasta Nisko, a obecnie regionalista, który przygotowuje Niżański Słownik Biograficzny.

Nisko. Hr. Eugeniusz Kinsky i inni

- Dziś zaprezentuję w dużym oczywiście skrócie sylwetki 20 osób, w tym właścicieli niżańskich dóbr. Będzie to hr. Eugeniusz Kinsky i rodzina Resseguierów. Także wybitnych wojskowych wywodzących się z Niska, nauczycieli i działaczy społecznych oraz kapłanów, na przykład ks. Mariana Balickiego i ks. Mariana Wolickiego. Wszystkie piękne postaci - dodał prelegent.

Projekt  „Dzieje miasta w pięciu odsłonach” jest współfinansowany  z funduszy Unii Europejskiej.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego "Gościa Niedzielnego" (nr 30 na 1 sierpnia br.).