Wystartowały oazy

ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 04.07.2021 18:37

Przy zachowaniu odpowiednich przepisów sanitarnych rozpoczęły się rekolekcje Ruchu Światło-Życie. Z tego rodzaju wypoczynku i formacji skorzysta ponad 300 dzieci i młodzieży z diecezji sandomierskiej.

Wystartowały oazy Rozpoczęły się pierwsze turnusy oaz Ruchu Światło-Życie. ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Uczestnicy pierwszych turnusów wyjechali w sobotę 3 lipca, a już w niedzielę gościli w swoich ośrodkach biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który tradycyjnie, jak co roku, spotkał się z oazową młodzieżą.

W tym roku w rekolekcjach weźmie udział ponad 300 osób; jest to mniejsza liczba dzieci i młodzieży niż w latach ubiegłych.

- Wynika to przede wszystkim z niepewności rodziców o bezpieczeństwo zdrowotne swoich pociech, którzy obawiają się zarażenia COVID-19. Zapewniamy, że wszystkie ośrodki, w których odbywają się oazy, są zgłoszone do kuratoriów oświaty, więc spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa, łącznie z zabezpieczeniami przeciwcovidowymi i wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego - poinformował ks. Krzysztof Kwiatkowski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

W tym roku młodzież przechodząca formację Oazy Nowej Drogi i Oazy Nowego Życia wypoczywa w 4 ośrodkach.

- Rekolekcje oazowe dla dzieci z klas IV i V szkół podstawowych odbywają się na terenie naszej diecezji w Olbięcinie, natomiast formacja młodzieży w ośrodkach bieszczadzkich - Wisłoku Wielkim, Mchawie i Olchowie. W tych samych miejscach będą wypoczywać również uczestnicy drugiego turnusu, który potrwa od 20 lipca do 5 sierpnia. Dla najstarszej grupy młodzieży, przeżywającej III stopień Oazy Nowego Życia, zaplanowaliśmy czas w Sandomierzu w internacie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego - powiedział ks. Kwiatkowski.

W wakacyjnych oazach, oprócz dzieci i młodzieży z terenu naszej diecezji, wezmą także udział osoby z innych diecezji, m.in. zamojsko-lubaczowskiej i krakowskiej.

- Cieszy nas fakt, że dzieci i młodzież tak chętnie zgłaszały się na tegoroczne oazy. Już pierwszego dnia po ogłoszeniu zapisów mieliśmy ponad 100 chętnych. Myślę, że jest to efekt całorocznej formacji prowadzonej przez internet. "Onlinowe oazy modlitwy" - tak je nazwaliśmy, dla młodzieży z klas VII i VIII szkoły podstawowej i ze szkół średnich, a nawet oazy modlitwy dla dzieci cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Pośród uczestników były także osoby, które nie miały wcześniej żadnego kontaktu z oazą, ale zachęcone przez swoich rówieśników włączyły się chętnie w taką formę spotkań - dodał ks. Kwiatkowski.

Wraz z młodymi wyjechała na turnusy duża grupa animatorów, wychowawców i moderatorów, pośród których są studenci, klerycy, siostry zakonne oraz kapłani. Łącznie kadrę oazową stanowi ponad 70 osób.

Wypoczynek wakacyjny podsumuje Dzień Wspólnoty, który co roku odbywa się w innym miejscu naszej diecezji.

- Po rozmowie z moderatorami poszczególnych oaz zdecydowaliśmy, że w tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, wprowadzamy zakaz odwiedzin w ośrodkach rekolekcyjnych. Ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników oaz nie będziemy także organizować Dnia Wspólnoty w ramach poszczególnych turnusów. Natomiast powakacyjny Dzień Wspólnoty, który będzie wpisywał się w Diecezjalny Dzień Młodzieży, zostanie zorganizowany 4 września w Sulisławicach - podsumował ksiądz moderator.