Stalowa Wola. Miasto z piasków i serc

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 14.06.2021 18:58

Premiera filmu "Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola" zakończyła obchody 82. rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych.

Reżyser Tadeusz Arciuch opowiada, jak powstał film. Reżyser Tadeusz Arciuch opowiada, jak powstał film.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Ten dokumentalny Tadeusza Arciucha opowiada o wielkim projekcie o nazwie Stalowa Wola i ludziach, którzy go realizowali.  Wcześniej w kościele pw. św. Floriana odprawiona została Msza św. w intencji Stalowej Woli, budowniczych miasta i jego mieszkańców.

Oficjalne otwarcie Zakładów Południowych połączone z ich poświęceniem miało miejsce 14 czerwca 1939 roku. W uroczystości wziął udział prezydent RP Ignacy Mościcki, który nie tylko wbił gwoździec w drzewce sztandaru, ale także zwiedził zakłady i asystował przy wytopie. Była kompania honorowa, przybyli przedstawiciele rządu z wicepremierem Eugeniuszem Kwiatkowskim i wojewodą lwowskim Alfredem Biłykiem, a raport prezydentowi złożył Franciszek Kulawiec, przedstawiciel robotników. Zakłady zaś poświecił sufragan przemyski bp Franciszek Barda.

Stalowa Wola. Miasto z piasków i serc

Potem na stadionie „Stali” odbyło się przyjęcie z udziałem załogi oraz Ignacego Mościckiego. Była kiełbasa, bigos, który szczególnie smakował żonie prezydenta Marii Mościckiej oraz piwo tyskie.

Rocznicową uroczystość zorganizował Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli we współpracy  ze Stanicą Kresową, TVP Historia, Miejskim Domem Kultury i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego „Gościa Niedzielnego” (nr 25 na 27 czerwca br.)