Majowe granie z tradycją

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 02.05.2021 17:14

Od 123 lat w maju janowscy muzycy skupieni w różnych zespołach i orkiestrach kultywują tradycję porannego grania ku czci Matki Bożej.

Majowe granie z tradycją Poranna muzyczna majówka w Janowie Lubelskim. Ks. Tomasz Lis/Foto Gość

Punktualnie o 6. 00 na całe miasto niesie się melodia maryjnych pieśni. Trudno dziś sprawdzić kto był inicjatorem majowego maryjnego grania.

Prawdopodobnie zapoczątkował je w 1898 roku Józef Janisz, miejscowy organista. Przez lata muzycy koncertowali z balkonu na fasadzie sanktuarium, jednak trwająca pandemia i obowiązek zachowania dystansu sprawił, że w ubiegłym i w tym roku orkiestra przez cały maj koncertuje z ołtarza polowego na placu maryjnym.

Obecnie tradycja kultywowana jest przez zespół zwany „Olek Orkiestra” kierowany przez kapelmistrza Aleksandra Krzosa. Każdego dnia kilkunastu muzyków gra maryjne pieśni i jak podkreślają jest to ich forma osobistej modlitwy, a także włączenie się w piękną tradycję miasta i maryjnego sanktuarium. Jak dodają to zaszczyt co roku stawać wspólnie, by „zagrać na cześć Matki Najświętszej”.

Bogaty repertuar orkiestry pozwala każdego dnia zagrać po kilka utworów maryjnych, bo poranny koncert trwa 30 minut. Pieśnią kończącą poranny koncert jest utwór „Janowska Maryja”.

Janów Lubelski. Poranny majowy koncert pieśni maryjnych.
Tomasz Lis
Poranna majówka w sanktuarium w Janowie Lubelskim.
Tomasz Lis
"Matko Janowska" w wykonaniu orkiestry.
Tomasz Lis