Droga pięknych ludzi

red.

publikacja 27.03.2021 22:27

Po 7 trasach wędrowali pątnicy podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wyruszyła z Janowa Lubelskiego. Najwięcej osób wybrało trasę do kościoła św. Józefa w Kocudzy.

Droga pięknych ludzi Uczestnicy EDK Janów Lubelski. Krzysztof Rząd

Uczestnicy, którzy chcieli zmierzyć się z trudem nocnego wędrowania po niełatwych trasach, przybyli do janowskiego sanktuarium, gdzie w biurze EDK mogli zaopatrzyć się w plany poszczególnych tras oraz rozważania Drogi Krzyżowej.

Janowska EDK rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył ks. Tomasz Lis, proboszcz, szef "Gościa Sandomierskiego", a koncelebrował ks. Rafał Olszówka, wikariusz z Annopola.

Po Mszy św. organizatorzy podali podstawowe informacje i zasady wędrowania Ekstremalną Drogą Krzyżową. Pątnicy indywidualnie lub w małych rodzinnych grupach wyruszali na wybrane trasy. W tym roku biuro janowskiej EDK przygotowało trasy: do Kocudzy (23 km), do Goraja (30 km), do Biłgoraja (42 km), do Radecznicy (42 km), do Kraśnika (44 km), do Radomyśla nad Sanem (48 km) i do Leżajska (70 km).

- My rodzinnie idziemy po raz pierwszy. Wybraliśmy trasę do Kocudzy, bo nie jesteśmy pewni naszych sił, a po drugie w trwającym Roku św. Józefa będziemy mieli okazję zyskać odpust zupełny w tej świątyni. Mamy nadzieję, że to będzie czas wspaniałej modlitwy i trudu, który wspólnie ofiarujemy w pewnej intencji - podkreślał Krzysztof.

- Od ponad dwóch miesięcy sztab EDK zbierał się co tydzień, by skrupulatnie przygotowywać trasy, organizować ich zabezpieczenie i cały szereg zadań, jakie stawiała organizacja. Najtrudniejsza była niepewność, czy w dobie trwającej pandemii EDK się odbędzie. Cieszymy się, że uczestnicy bardzo odpowiedzialnie wyruszali na trasę w małych rodzinnych grupach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - mówił ks. Lis.

Pogoda pątnikom dopisała. Temperatura spadła tylko kilka stopni poniżej zera. Dzięki temu wędrowało się w dobrych warunkach. Uczestnicy podkreślali, iż cieszą się, że choć w taki właśnie sposób mogą poczuć wartość Wielkiego Postu i podjąć wyrzeczenia, które kształtują charakter i pozwalają wzmacniać wiarę w podejmowanych wyzwaniach.