Marzanna po raz siódmy

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 24.03.2021 16:27

Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Tarnobrzegu oraz Fundacja "Tu Jestem" zorganizowały 7. edycję wiosennego konkursu plastycznego.

Marzanna po raz siódmy Konkursowe marzanny prezentowane są w holu Zespołu szkół Specjalnych w Tarnobrzegu. Marta Woynarowska /Foto Gość

Jego bohaterką od początku jest "Marzanna - zimowa panna".

- Siedem lat temu postanowiliśmy zrealizować pomysł, który rodził się powoli przez parę lat, zorganizowania wojewódzkiego konkursu plastycznego na najoryginalniejszą i najładniejszą marzannę. Począwszy od pierwszej edycji skierowany on jest do uczniów szkół specjalnych, środowiskowych domów samopomocy oraz innych ośrodków kształcenia specjalnego z województwa podkarpackiego. W tym roku z racji pandemii i obowiązujących obostrzeń mieliśmy dylemat, czy ogłaszać konkurs, ale wszelkie wątpliwości rozwiali nasi uczniowie, którzy już od stycznia, nie mogąc doczekać się wiosny, dopytywali, kiedy będą mogli zacząć przygotowywać swoje marzanny - mówi Izabela Chmielowiec, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu i pomysłodawczyni konkursu.

W tym roku, mimo niesprzyjających okoliczności, wpłynęło 90 prac z 8 podkarpackich placówek. Jury w składzie - Justyna Wesołowska i Paulina Glica z Fundacji Artystycznej Ga Mon oraz Halina Gałka, nauczycielka ZSS w Tarnobrzegu, przyznało nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach wiekowych, począwszy od przedszkolaków po osoby dorosłe. W grupie najmłodszej pierwsze miejsce zajęli Izabela Kłoskowicz i Wiktor Łysko z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Frysztaku. W kategorii drugiej najwyżej oceniona została praca Jakuba Lichego, Kamila Pawelca i Dominika Kędry z SOSW w Grębowie. W trzeciej grupie za najładniejszą uznana została marzanna wykonana przez Filipa Mrozika z Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Mielcu. Martyna Galek z SOSW w Grębowie zaś zdobyła pierwsze miejsce w kategorii czwartej. W najstarszej grupie wiekowej najwyżej oceniona została praca Wandy Rudiak i Urszuli Turskiej ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu.

Nagrody zostały ufundowane dzięki sponsorom, wspierającym organizatorów od pierwszej edycji konkursu, czyli Karabeli oraz TOY Planet Tarnobrzeg.

Jury przyznało także w każdej z kategorii drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia. Pena lista laureatów tegorocznej edycji dostępna jest na facebookowym fanpage’u tarnobrzeskiego ZSS (TUTAJ).

- Uczestnicy konkursu sięgnęli po bardzo różnorodne techniki plastyczne, jaki i cały wachlarz materiałów, począwszy od tradycyjnej słomy lub siana, po recyklingowe. Mnie urzekła, nie ukrywam, marzanna z włosami za zasuszonej hortensji. Pojawiły się tradycyjne tzw. kukły i kukiełki, jak i szereg obrazów malowanych farbami, rysunków pastelowych, a także prace wykonane w technikach własnych - informuje Izabela Chmielowiec. - Jury zwracało uwagę na samodzielność wykonania pracy, kolorystykę, inwencję twórczą, oryginalność, jak i zgodność z tradycją. Chociaż jest to już siódma edycja, to jeszcze nie zdarzyło się, by jakiś pomysł się powtórzył - dodaje.

Z powodu pandemii i obowiązujących obostrzeń, w tym roku nie będzie oficjalnego podsumowania konkursu i uroczystego wręczenia nagród laureatom, jak również ogólnodostępnej wystawy. Wszystkie prace można obejrzeć na filmie prezentowanym na Facebooku ZSS w Tarnobrzegu.