Zielony projekt zamknięty

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 25.01.2021 10:02

Dobiegła końca realizacja projektu "Rozwój terenów zieleni na obszarze miasta Tarnobrzega".

Zielony projekt zamknięty Ekran LED stanął obok budynku urzędu miasta. Marta Woynarowska /Foto Gość

Ostatnim akordem są działania promocyjne zrewitalizowanych terenów nad Wisłą oraz skweru przy ulicy Kopernika.

Stąd pojawienie się na placu dr. Antoniego Surowieckiego ekranu LED, prezentującego krótki film informacyjny (link do filmu TUTAJ) o zakończonym projekcie oraz ścieżka edukacyjna, poprowadzona na terenach nadwiślańskich. Trzy zadania promocyjne, zostały wpisane do projektu, który był realizowany od 2017 roku dzięki dofinansowaniu przyznanemu gminie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zadanie pierwsze polegało na utworzeniu ścieżki edukacyjnej oraz wykonaniu tablic promujących projekt, zawierających informacje o ogrodach tematycznych, założonych na terenach zielonych nad Wisłą. Zadanie drugie obejmowało nagranie i montaż filmu, które dokonała bytomska firma SOFTHAR Janusz Karaś, ostatnie natomiast - wykonanie ekranu LED.

Zielony projekt zamknięty   Tablice informują o rodzajach powstałych ogrodów tematycznych. Marta Woynarowska /Foto Gość

Projekt „Rozwój terenów zieleni na obszarze miasta Tarnobrzega”, był największym tego typu przedsięwzięciem, przeprowadzonym przez miasto. Jego celem była rewitalizacja układów zieleni miejskiej w kierunku poprawy bioróżnorodności, przewietrzania układu urbanistycznego miasta, a także wzbogacenia systemu przyrodniczego o nowe, zaaranżowane kompozycyjnie układy zieleni niskiej i wysokiej. Na projekt złożyły się trzy duże zadania obejmujące rewitalizacje i przebudowę skweru przy ulicy Kopernika, terenów nad Wisłą oraz nasadzenia roślin wzdłuż głównych arterii miasta.

Zielony projekt zamknięty   Plac zabaw na terenach nadwiślańskich. Marta Woynarowska /Foto Gość

Pierwszym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu była przebudowa skweru przy ulicy Kopernika, który został oddany do użytku w maju 2019 roku. Skwer zyskał nowoczesną formę, opartą o geometryczne kształty, oraz kontrastowe zestawienie barw nawierzchni. W tym samym stylu utrzymana została cała tzw. mała architektura, czyli ławki, kosze oraz stojaki na rowery. Pomiędzy alejkami powstały, oparte głównie na planach prostokąta, tereny zielone z nasadzeniami wieloletnich roślin ozdobnych z gatunku bylin, ale także ziół. Pojawiły się również nasadzenia drzewek klonu kulistego i klonu Drummondi oraz katalpy.

Jesienią 2019 roku wzdłuż głównych ulic Tarnobrzega, m.in. Sikorskiego oraz Wisłostrady pojawiły się nasadzenia roślin. Zaś w lutym ubiegłego roku zostały oficjalnie odebrane tereny zielone nad Wisłą.

Zielony projekt zamknięty   Tablica informacyjna na terenach nad Wisłą. Marta Woynarowska /Foto Gość

Dzięki projektowi obszar, obejmujący 14 hektarów, mocno zmieniło swój wygląd. Powstała spora przestrzeń do aktywnego wypoczynku z naturalnym placem zabaw dla dzieci, szeregiem ławeczek, elementami edukacyjnymi w postaci drewnianych rzeźb ukazujących zwierzęta żyjące na Obszarze Natura 2000 Dolina Wisły. Odbudowany został także amfiteatr.

Wartość całego projektu wyniosła ponad 6 mln 767 tysięcy złotych, z czego 80 procent zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”, oś priorytetowa II.