Janowski konkurs na szopkę bożonarodzeniową

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 05.01.2021 10:50

Szesnaście szopek wykonanych przez indywidualne osoby, rodziny i grupy stanęło do tegorocznego konkursu. Większość szopek była wykonana z naturalnych materiałów i w bardzo ciekawej aranżacji.

Janowski konkurs na szopkę bożonarodzeniową Szopka wykonana przez dzieci z Krzemienia. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Budowanie szopek w okresie świąt Bożego Narodzenia to bardzo piękny i stary zwyczaj, dużo starszy niż ozdabianie choinki. Jest tym bardziej przykre, że z roku na rok staje się coraz bardziej zapomnianym rytuałem, kojarzonym z odległymi czasami. Nasz konkurs organizujemy, by przypomnieć tę nieco uśpioną tradycję oraz pokazać, że może ona z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie – mówi Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim.

Współorganizatorami konkursu były janowskie parafie. Wpłynęło na niego 16 prac wykonanych różnymi metodami i o wielorakiej aranżacji stajenek betlejemskich. Szopki zaprezentowano na wystawie w janowskim sanktuarium Matki Bożej łaskawej, gdzie oceniło je jury. Przy ocenie brana była pod uwagę oryginalność wykonania, wykorzystane materiały oraz nawiązanie do lokalnej tradycji. Komisja podkreśla wysoki poziom artystyczny prac konkursowych.

Pierwsze miejsce zajęła szopka wykonana wspólnie przez Aleksandrę Dyjach, Agnieszkę Górę, Annę Kiszkę i Patrycję Małek ze Szkoły Podstawowej w Krzemieniu, drugie miejsce przyznano pracy wykonanej przez Andrzeja Zagórskiego z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas”, trzecie miejsce zajęła szopka wykonana przez wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Promyk”. Jury przyznało także wyróżnienia dla szopki wykonanej przez rodzinę Biernatów i Krzysztofa Pachutę. Nagrody dla zwycięzców i uczestników ufundowało Muzeum Regionalne oraz janowskie parafie.