W parku dzikowskim pojaśniało

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 04.12.2020 12:24

Od kilkunastu dni alejki parkowe oraz podjazd oświetlają nowe, stylowe latarnie.

W parku dzikowskim pojaśniało Latarnie stanęły w górnej części parku. Marta Woynarowska /Foto Gość

W piątek, 4 grudnia, odbył się oficjalny odbiór inwestycji.

Jak na razie w górnej części parku pojawiło się 19 nowych lamp, stylizowanych na wzór dawnego oświetlenia gazowego, chociaż z gazem nie mają nic wspólnego, posiadają bowiem nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED.

- Mam nadzieję, że osoby wchodzące o zmierzchu czy wieczorem są zaskoczenie in plus - zauważył prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - Sam nawet w tym tygodniu podjechałem do parku, by przyjrzeć się oświetleniu i ku memu zaskoczeniu, mimo, iż była to godzina 19 zastałem tam sporo spacerujących osób. Okazuje się, że wielu tarnobrzeżan, nawet z dziećmi, mimo wieczorowej pory, przychodzi teraz do parku na spacery, gdyż zrobiło się jaśniej. O zmierzchu widok jest przepiękny, ale jednocześnie uzmysławia ile jeszcze lamp brakuje. Uważam, że była to udana inwestycja i 160 tysięcy złotych zostało dobrze wydanych. Zdaję sobie sprawę, że trzeba będzie wydać być może kolejne 160 tysięcy, gdyż dodatkowych 19 lamp pozwoliłoby na ładne zamknięcie przedniej części parku. Przed nami ciąg dalszy, sądzę bowiem, iż powinniśmy pójść w kierunku oświetlenia całego parku, także obszaru położonego na tyłach zamku.

W parku dzikowskim pojaśniało   Oficjalny odbiór inwestycji z udziałem prezydenta Tarnobrzega. Marta Woynarowska /Foto Gość

Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, mieszczącego się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, dziękował prezydentowi oraz wszystkim osobom odpowiedzialnym za inwestycję, która była bardzo potrzebna.

- W okresie jesienno-zimowym, dojście do zamku na wydarzenia odbywające się późnym popołudniem lub w weekendy z uwagi na brak oświetlenia nastręczało problemy i nie było zbyt bezpieczne. Teraz już ten problem został wyeliminowany. Pilne jest jednak dokończenie chodnika prowadzącego na patio i zamontowanie oświetlenia od strony zachodniej. Wówczas zamek posiadałby pełna iluminację - mówił Tadeusz Zych.

Stylowe lampy, jak wyjaśnił dyrektor muzeum, które oświetlają i zdobią park, zostały oparte na projektach pochodzących z lat 20. ubiegłego wieku, odnalezionych w Archiwum Dzikowskim, znajdującym się w zasobach Archiwum Narodowego w Krakowie.

Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Barbara  dodała, iż lampy zapalane i wyłączane są razem z miejskim oświetleniem. Jedna latarnia zużywa 60 W.  

Zakres prac w ramach inwestycji pn. „Wykonanie oświetlenia alejek Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu”  objął m.in. wykonanie szafy do sterowania oświetleniem alejek oraz wykonanie kablowej linii oświetleniowej, montaż dziewiętnastu słupów oświetleniowych wraz z montażem opraw oświetleniowych, montaż opraw oświetleniowych na istniejących słupach betonowych przy bramie wjazdowej do parku, renowację dwóch oryginalnych, przedwojennych lamp stojących na mostku.

Inwestycję zrealizował Zakład Wykonawstwa Elektrycznego i Teletechnicznego Adama Bednarowskiego z Radomyśla nad Sanem. Koszt zadania, który został pokryty z budżetu miasta, wyniósł 162 360 złotych brutto.