Osocze potrzebne na już!

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 13.11.2020 14:35

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie dr Ewa Zawilińska prosi o oddawanie osocza przez ozdrowieńców.

Osocze potrzebne na już! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oczekuje na ozdrowieńców, którzy zechcą oddać osocze RCKiK w Rzeszowie

Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 wzrosło również zapotrzebowanie na osocze od osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, dla ratowania zdrowia i życia najciężej chorych.

- Tak, jak w całej Polsce, również na Podkarpaciu zapotrzebowanie na osocze znacznie zwiększyło się już w październiku i rosło w listopadzie. Do niedawna wydawaliśmy po kilka jednostek lub nawet pojedyncze, obecnie szpitale zwracają się nawet po kilkanaście. Dzięki mediom bardzo mocno wspierającym nas i przekazującym nasze apele oraz ludziom dobrej woli, którzy na nasze prośby nie pozostają obojętni, jeszcze do niedawna każdy szpital miał zapewnione osocze, teraz muszą niekiedy poczekać od paru do kilku dni. Dzisiaj, czyli 12 listopada, oczekujemy na wydanie osocza dla trzech pacjentów. Dawcy już się zgłosili, niemniej procedura od pobrania do wydania zajmuje minimum dwa dni, musi bowiem być oznaczony poziom przeciwciał, wykonane badania wirusologiczne i wszystkie pozostałe, jakie przeprowadzamy w przypadku honorowych dawców krwi - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie
dr Ewa Zawilińska.

Od początku pobierania osocza od ozdrowieńców do 11 listopada oddały je 64 osoby, co równe jest 100 donacjom. Z jednej donacji, czyli 650 ml, wytwarzane są trzy jednostki, a zatem jednorazowe oddanie osocza może uratować życie trzem osobom. Dotychczas RCKiK w Rzeszowie wykonało 290 jednostek, z czego prawie 200 wydało szpitalom na Podkarpaciu, pozostałymi wsparło inne województwa. -Także i my kilkakrotnie korzystaliśmy z pomocy innych regionalnych centrów krwiodawstwa - dodaje dr Ewa Zawilińska.

Osocze mogą oddać osoby spełniające dwa główne kryteria.

- Po pierwsze potencjalny dawca musi mieć status ozdrowieńca, czyli przebył COVID-19 rozpoznany przez lekarza, co jest odnotowywane w systemie gabinet.gov.pl. Mogą to być również osoby, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo lub skąpoobjawowo potwierdzone badaniami wykrywającymi materiał genetyczny wirusa np. PCR lub potwierdzającymi wytworzenie przeciwciał antySARS-Co-V-2. I w przypadku osób z wykrytymi przeciwciałami osocze można oddać już po 14 dniach od badania, natomiast pozostali ozdrowieńcy mogą to uczynić dopiero po 18 dniach od zakończenia izolacji lub 28 dniach od ustąpienia objawów - wyjaśnia dyrektor rzeszowskiego RCKiK.

Ponadto, podobnie jak w przypadku honorowych dawców krwi, muszą to być osoby w przedziale wiekowym 18-65 lat, nieprzyjmujące leków i niecierpiące na choroby przewlekłe. Krótko mówiąc, muszą spełniać wszystkie kryteria wymagane od dawców krwi. Co bardzo istotne zarówno mężczyźni, jak i kobiety leczeni w przeszłości jakimkolwiek składnikiem krwi muszą przejść dodatkowe badania, ponadto panie, które w wywiadzie informują o tym, że były w ciąży, kierowane są na zbadanie przeciwciał z układu HLA. Niestety u wielu kobiet występują owe przeciwciała, co eliminuje je jako dawczynie osocza.

Osocze potrzebne na już!   Każdy ozdrowieniec, pragnący oddać osocze, proszony jest o wcześniejszy kontakt z RCKiK. RCKiK w Rzeszowie

- Chcę ponadto dodać, iż w  przypadku pobierania osocza metodą plazmaferezy, jaką my stosujemy, można osocze oddać kilkakrotnie z dwu- lub tygodniowym odstępem - podkreśla dr Ewa Zawilińska.

Każdy, spełniający wymienione wymogi, niepozostający obojętny na los bliźniego i pragnący oddać osocze, szczegółowe informacje może znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie w zakładce „Dawcy krwi” (TUTAJ). Centrum uruchomiło  dodatkowe numery telefonów - 17 867 20 30 wew. 58 lub 39 oraz 17 867 26 71 czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14. Można również zwrócić się poprzez pocztę elektroniczną na adres: ozdrowieniec@rckk.rzeszow.pl.

- Bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt z nami. Nasi lekarze przeprowadzą wstępną kwalifikację i jeśli dany ozdrowieniec będzie spełniał podstawowe kryteria, otrzyma zaproszenie na konkretny dzień i godzinę do naszej siedziby w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej 14. Niestety póki co, mieszkańcy województwa podkarpackiego mogą osocze oddawać tylko w rzeszowskim centrum , wiąże się to z koniecznością użycia specjalistycznego sprzętu oraz obsługę przez wykwalifikowany personel w tym zakresie - mówi dyrektor RCKiK.

Na miejscu potencjalny dawca osocza ma wykonywane wiele badań, w tym m.in. morfologii (która musi mieścić się w normie, złe wyniki dyskwalifikują zostanie dawcą),czy określenie poziomu przeciwciał. Dawca nie jest obciążany żadnymi kosztami, wręcz przeciwnie zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli jest spoza Rzeszowa otrzymuje zwrot wydatków związanych z przyjazdem. Jest traktowany dokładnie na takich samych prawach jak honorowy dawca krwi.