Rudnik nad Sanem. Uczcili pamięć mistrza

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 07.10.2020 12:57

Tutaj właśnie odbył się XXVII Memoriał Lekkoatletyczny im. Bronisława Gancarza, uczestnika olimpiady w Berlinie w 1936 r.

W zawodach ścigało się blisko 100 zawodników. W zawodach ścigało się blisko 100 zawodników.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Bronisław Gancarz był maratończykiem, trzykrotnym mistrzem Polski na tym dystansie, a później nauczycielem wychowania fizycznego.

Jego imię nosi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem. Tam też odbyły się lekkoatletyczne zawody, w których wzięło udział  134 młodych sportowców, głównie młodzież szkolna z gminy Rudnik nad Sanem .

Zawodnicy ścigali się na dystansach od 600 do 1200 m. W najdłuższym wśród dziewcząt, 1000 m,  najszybszą okazała się Klaudia Szczerbaty, druga przybiegła Oliwia Bury, a trzecia - Anna Dudzik. W grupie chłopców na dystansie 1200 m triumfował Nikodem Sikora przed Allanem Szczerbatym i Pawłem Wójtowiczem.

W biegu głównym, memoriałowym na dystansie 5000 m, rywalizować mógł każdy. Na metę najszybciej przybiegł Kacper Wyszyński, tuż za nim był Grzegorz Jędrek, a trzeci na mecie zameldował się Kamil Seidler.

Organizatorem memoriału był MOSIR oraz UKS „Orlik”. Honorowy patronat sprawował zaś burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski.

Memoriał poprzedziła wizyta sportowców na cmentarzu komunalnym i złożenie kwiatów na grobie Bronisława Gancarza, który zmarł w 1960 r.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego „Gościa Niedzielnego” (na 18 października).