Pamięć wpisana w nasze serca

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 27.09.2020 19:47

- Polscy żołnierze stoczyli tutaj wiele zwycięskich walk z dwoma armiami: niemiecką i sowiecką. Wzięci do niewoli przez sowietów, byli mordowani w Katyniu lub ginęli na dalekiej Syberii - mówił Artur Pizoń, starosta janowski.

Pamięć wpisana w nasze serca Zaciągnięta warta przy pomniku płk. T. Zieleniewskiego. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Od kilkunastu lat mieszkańcy powiatu janowskiego w ostatnich dniach września gromadzą się w Momotach Górnych, przy pomniku płk. Tadeusza Zieleniewskiego, by uczcić pamięć żołnierzy, którzy w wojnie obronnej w 1939 r. bohatersko walczyli na terenie południowej Lubelszczyzny.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w miejscowej świątyni, sprawowana przez księdza proboszcza Kazimierza Sagana. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańcy powiatu janowskiego.

Grupa rekonstrukcji Historycznej im. płk. T. Zieleniewskiego.
Tomasz Lis

Po wspólnej modlitwie w intencji poległych i zmarłych bohaterskich żołnierzy na placu przykościelnym przy pomniku płk Tadeusza Zieleniewskiego odbyła się dalsza cześć uroczystości. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu narodowego głos zabrali przybyli goście.

Historię działań grupy bojowej płk. Zieleniewskiego przypomniał Artur Pizoń, starosta janowski. Pod koniec września płk Zieleniewski zgromadził rozproszone siły kilku dywizji, pułków i szwadronów, które wycofywały się po kapitulacji Warszawy na południe kraju. Dnia 27 września objął nad nimi dowództwo i podjął walkę z wojskami niemieckimi w Polichnie Dolnej, Janowie Lubelskim i Dzwoli, a na wschodzie z Armią Czerwoną. W wyniku braku amunicji i zaopatrzenia polskie wojska wycofały się w okolice wsi Momoty Górne i tam złożył broń przed sowietami. W kolejne dni polscy oficerowie zostali wywiezienia do obozów w Katyniu, a żołnierze szeregowi do łagrów w głąb Syberii.

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny upamiętniamy bohaterstwo i męczeństwo tych żołnierzy. Bardzo ważna jest tutaj obecność harcerzy i młodych ludzi, dla których jest to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu - podkreślał poseł Jerzy Bielecki. - 81 lat temu ci żołnierze stoczyli wiele zwycięskich walk z dwoma armiami: niemiecką i sowiecką. W obliczu braku amunicji złożyli broń mając nadzieję na powrót do domów. Wzięci do niewoli przez sowietów, byli mordowani w Katyniu lub ginęli na dalekiej Syberii. Nie możemy zapomnieć o ich bohaterstwie w walce o wolność i złożonej ofierze z życia. Pamięć o nich musi być wpisana w nasze serca. Naród, który nie pamięta swojej historii, ginie. A my chcemy być narodem świadomym swojej chlubnej przeszłości - mówił Artur Pizoń, starosta janowski.

Momoty Górne. Salwa honorowa ku czi poległych.
Tomasz Lis

Następnie odbył się apel poległych oraz salwa honorowa w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. płk Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze i Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Zakłady Południowe" ze Stalowej Woli. Na zakończenie przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci.