Rudnik nad Sanem. Jubileuszowy memoriał

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 20.09.2020 07:36

XXX Memoriał Szachowy im. Jana Gietki rozegrany został w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

W jubileuszowym memoriale zagrało około 50 zawodników. W jubileuszowym memoriale zagrało około 50 zawodników.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Wzięło w nim udział, ze względu na pandemię, około 50 zawodników, w tym przyjaciele Jana Gietki: Bolesław Ziółkowski i Eugeniusz Wroński. Sędzią głównym zawodów był sędzia FIDE Marian Bysiewicz.

- W pierwszym turnieju wystąpiło około 20 zawodników, i to tylko miejscowi gracze. Przed pandemią przyjeżdżali tutaj nawet mistrzowie i arcymistrzowie z Polski i zagranicy, głównie Ukrainy. Wielu było też młodych adeptów tej pięknej gry, nawet sześciolatków - przypomniał Bolesław Ziółkowski, najstarszy zawodnik.

Memoriał rozpoczął się modlitwą przy grobie Jana Gietki, którą poprowadził proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Czachor.

- Bardzo się raduję, iż dzieło które rozpoczął pan Jan jest nadal kontynuowane. Stoimy dziś przy grobie nie tylko wielkiego miłośnika szachów, ale także patrioty, bardzo zaangażowanego w sprawy ojczyzny i powstanie Solidarności - powiedział proboszcz.

W klasyfikacji Open wśród panów zwyciężył Mieszko Miś, drugi był Miłosz Szpar a trzeci Damian Lewtak. Z pań najlepsza była Barbara Trybowska, tuż za nią zawody skończyły Anna Trybowska i Kaja Kacprzyk. W grupie seniorów, 65+, triumfował Tadeusz Zakorczmenny, który wyprzedził Jerzego Strzałkę i Michała Rostka.

Turniej zorganizowali Stowarzyszenie im. Jana Gietki, powiat niżański oraz Miejski Ośrodek Sporu i Rekreacji.

Jan Gietka w latach 80. ubiegłego wieku brał czynny udział w walce o wolną Polskę. Był głównym założycielem rudnickiej Solidarności oraz jej pierwszym przewodniczącym. W stanie wojennym wielokrotnie próbowano go zastraszyć, by zniechęcić go do dalszej działalności związkowej. Na darmo. Zmarł 4 września 1989 r.

Największą pasją życiową pana Jana były szachy. Zasad tej królewskiej gry uczył nie tylko trójkę swoich dzieci, ale także kolegów z pracy. Był założycielem sekcji szachowej w Rudniku i jej pierwszym trenerem. Z drużyną Orła Rudnik dwukrotnie zdobył tytuł mistrza województwa tarnobrzeskiego.

- Po jego śmierci, w 1990 r., dzięki inicjatywie Bolesława Ziółkowskiego, został  zorganizowany I Memoriał Szachowy. To on razem z kolegami, z Antonim Wnukiem i Eugeniuszem Wrońskim, po uzyskaniu zgody rodziny zmarłego, pozyskał władze miasta i sponsorów, by przez turniej szachowy upamiętnić dokonania wspaniałego działacza i kolegi zasłużonego dla rudnickiej sekcji szachowej - powiedziała Danuta Kacprzyk, córka Jana Gietki, prezes Stowarzyszenie im. Jana Gietki.