Stalowa Wola. Megality w Polsce

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 18.09.2020 14:56

To niezwykła wystawa, którą już od 20 września można będzie oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Od 20 września w Muzem Regionalnym kolejna ciekawa wystawa. Od 20 września w Muzem Regionalnym kolejna ciekawa wystawa.
Andrzej Capiga /Foto Gość

W Polsce najbardziej rozpoznawalne megality to tzw. grobowce kujawskie, które budowano ok. 3,5 tys. lat przed Chrystusem, tysiąc lat wcześniej niż w Egipcie. Konstrukcje megalityczne zostały odkryte również w innych rejonach naszego kraju, w tym na Pomorzu, w Świętokrzyskiem, Małopolsce, na Podkarpaciu - mówi Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

- Wśród pokazanych na wystawie obiektów będzie ceramika, krzemienne, kamienne i kościane narzędzia pracy, przedmioty codziennego użytku oraz kopie zabytków krzemiennych i repliki naczyń. Wyjątkowe znalezisko to dwa unikatowe pierścienie bursztynowe z grobowca megalitycznego w Łupawie (woj. pomorskie). Plansze informacyjne, filmy i animacje komputerowe będą cennym uzupełnieniem do eksponowanych zabytków - wymienia Monika Kuraś, kurator wystawy.

Stalowa Wola. Megality w Polsce

Zabytki na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.