Wiara przez uczynki

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 29.08.2020 18:29

Blisko stu Rycerzy Kolumba, którzy przewodzą radom parafialnym w centralnej i wschodniej Polsce, uczestniczyło w weekendowym spotkaniu formacyjno-szkoleniowym w Sandomierzu.

Wiara przez uczynki Spotkanie formacyjne Rycerzy Kolumba. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Jest to spotkanie liderów rad rycerskich, nazywanych w naszych strukturach Wielkimi Rycerzami, którzy przewodzą grupom rycerzy działających przy konkretnych parafiach. Nasze spotkanie ma charakter formacyjny i szkoleniowy. Podejmujemy prośbę bp Krzysztofa Nitkiewicza, który apelował o modlitwę w intencji powołań i będziemy się modlić o powołania do stanu kapłańskiego. Podczas spotkań szkoleniowych chcemy zaprezentować rycerzom program działania, który można nazywać „Wiara przez uczynki w parafiach”. Są to 42 propozycje, które rycerze mogą podjąć w ramach swojej działalności przy konkretnej parafii, wspomagając księdza proboszcza, parafię czy lokalną społeczność. Chcemy także podpowiedzieć Wielkim Rycerzom jak koordynować wspólne działania czy jak docierać do konkretnych mężczyzn, by dołączyli do naszych szeregów – wyjaśniał Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Krzysztof Zuba,delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce

Spotkanie odbywało się w Diecezjalnym Centrum Formacji „Quo Vadis” w Sandomierzu. Szkolenia prowadzili rycerze pełniący funkcje w Radzie Stanowej.

Każdego dnia poza spotkaniami formacyjnymi rycerze podejmowali modlitwę wspólnotową na różańcu oraz uczestniczyli we Mszy św. W sobotni wieczór Mszy św. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła przewodniczył ks. Wiesław Lenartowicz, ogólnopolski kapelan pomocniczy Rycerzy Kolumba. W homilii odniósł się do postaci św. Jana Chrzciciela, który jest niezwykle aktualnym wzorem, jak służyć prawdzie. – Jan Chrzciciel pokazuje jak poprzez autentyczne świadectwo życia można stać się Jego głosicielem. To wy, będąc w waszych rodzinach, miejscach pracy, jesteście niejako na pierwszej linii Kościoła. I właśnie tam nie może zabraknąć świadectwa waszego autentycznego życia ewangelią. Bez tego nasze działania będą bezowocne – podkreślał ks. Wiesław Lenartowicz.

Jak poinformował Krzysztof Zuba, na terenie diecezji sandomierskiej działa sześć rad lokalnych Rycerzy Kolumba, w których zrzeszonych jest ponad 300 mężczyzn. – Aby powstała samodzielna rada, potrzeba 20 mężczyzn z jednej parafii i aprobaty księdza proboszcza. Mniejszą komórką jest okrągły stół, który powstaje w parafii, w której trudno zgromadzić odpowiednią liczbę mężczyzn. Ideę działania naszego Stowarzyszenia Rycerzy Kolumba można zawrzeć w stwierdzeniu „prawa ręka proboszcza, prawa ręka Kościoła”. Nasze działania oparte są na czterech filarach: wiara, rodzina, życie i społeczność. I tak, podejmując różne akcje, chcemy budować naszą wiarę poprzez formację czy propagowanie i organizowanie akcji „Męski różaniec”, wspomagamy w działaniach duszpasterskich proboszcza danej parafii, angażując się w różne akcje, ale także wspieramy czy organizujemy sami różne działania wspierające rodzinę i lokalną społeczność – podkreślał K. Zuba, delegat stanowy w Polsce.  

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba