Tarnobrzeskie pejzaże

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 07.08.2020 12:34

Widoki Tarnobrzega, jego okolic, portrety oraz martwe natury można zobaczyć na dwu wystawach w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Tarnobrzeskie pejzaże "Zatrzymane w pamięci - twórczość Ryszarda Mrozowskiego". Marta Woynarowska /Foto Gość

Jeszcze tylko przez tydzień w sali odczytowej prezentowana będzie wystawa „Zatrzymane w pamięci - twórczość Ryszarda Mrozowskiego”, zorganizowana z okazji 95. rocznicy urodzin i 35. śmierci malarza.

Na ekspozycji prezentowany jest szeroki przekrój jego prac - począwszy od szkiców, rysunków, gwaszy, akwarel po obrazy olejne. Jak słusznie zauważył Tadeusz Zych w artykule z 2005 roku, zamieszczonym w 25 numerze „Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych”, był jednym z artystów najmocniej związanych z Tarnobrzegiem, nie tylko z powodu 25. lat spędzonych w tym mieście, ale także z uwagi na tematykę prac. W jego rysunkach, akwarelach, olejach zatrzymał się Tarnobrzeg lat 60. i 70. wraz z jego mieszkańcami. Widoki miasta oraz portrety tarnobrzeżan stały się głównym tematem zainteresowań twórczych Ryszarda Mrozowskiego. Utrzymane w stylu malarstwa realistycznego ukazywały zmiany zachodzące w pejzażu Tarnobrzega, ale także piękno okalających go lasów, łąk, pól.

Dla starszych mieszkańców miasta wystawa to wycieczka w lata młodości, dla młodszych zaś podróż w przeszłość, której nie znają.

Artysta urodził się w 1925 roku w Choroszczy na Białostocczyźnie. W wieku kilku lat wraz z rodzicami przeprowadził się do Warszawy, którą opuścił na początku wojny razem z matką. Ojciec zmobilizowany w sierpniu 1939 roku nie powrócił z frontu. W 1943 roku schwytany w łapance trafił na przymusowe roboty w Niemczech, skąd po kilku miesiącach udało mu się zbiec. Po powrocie do Skarżyska, gdzie mieszkała jego matka, zmuszony ukrywać się, przystąpił do partyzantki. Niedługo po zakończeniu wojny, po zdaniu weryfikacyjnego egzaminu dojrzałości postanowił podjąć studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, która ukończył w 1951 roku w pracowni Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Do 1961 roku pracował w Krakowie - w Hucie im. Lenina oraz Przedsiębiorstwie Sztuk Plastycznych. Skuszony wizją możliwościami w rozwijającym się zagłębiu siarkowym, w 1961 roku przeniósł się do Tarnobrzega, z którym związał się na prawie 25 lat. Został zatrudniony jako kierownik pracowni plastycznej Kopalni i Zakładów Przemysłu Siarkowego.

Za życia swoje prace prezentował na blisko 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Pośmiertne ekspozycje w 2006 roku zorganizowały - Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu.

W Galerii Okno natomiast można zobaczyć prace znanej tarnobrzeskiej artystki Heleny Pileckiej. Malarka, rysowniczka najchętniej przenosi na płótno, papier swoje widzenie przyrody, zmienność światła oraz elementy architektury i zabudowy miejskiej. W obrazach główna rolę ogrywa kolor, który ma charakter symboliczny, ale także buduje nastrój.

Prace Heleny Pileckiej można oglądać każdego dnia, o każdej porze, do 30 sierpnia.