Sandomierz-Tarnobrzeg. Muzealne porozumienie

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 08.07.2020 15:43

Sandomierskie i tarnobrzeskie muzea przecierają szlak, podpisując umowę o współpracy, pierwszą tego typu w Polsce.

Sandomierz-Tarnobrzeg. Muzealne porozumienie Umowę o współpracy podpisali Tadeusz Zych i Dominik Płaza. Marta Woynarowska /Foto Gość

W Zamku Tarnowskich w Dzikowie Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, oraz Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, podpisali umowę o współpracy kierowanych przez siebie instytucji. Uroczyste złożenie podpisów odbyło się w obecności włodarzy obu miast - prezydenta Dariusza Bożka i burmistrza Marcina Marca.

- Cieszę się, że możemy spotkać się w najpiękniejszym miejscu Tarnobrzega, w chwili wyjątkowej. Dzisiaj finalizujemy rozmowy, które trwały ponad rok, a dotyczyły współpracy nie tylko merytorycznej, istniejącej de facto od dawna, ale także bezpośrednio związanej z ruchem turystycznym. Efekt dzisiejszego porozumienia odczuje każdy turysta, który odwiedzi bądź muzeum w Sandomierzu, bądź muzeum w Tarnobrzegu - wyjaśniał Tadeusz Zych. - Bilet zakupiony w jednym z nich będzie upoważniał do nabycia ulgowego w drugim - dodał.

- Każdy zwiedzający w chwili zakupu biletu będzie przy kasie informowany o możliwości ulgowego zwiedzenia drugiego muzeum. Warunkiem jest okazanie nabytego biletu - dodał Dominik Płaza. - Cieszę się, że udało się nam sfinalizować rozmowy jeszcze w tym sezonie turystycznym. Nie ukrywamy, że wynikały one także z celów organów założycielskich naszych muzeów, czyli urzędów miast Sandomierza i Tarnobrzega, które w ubiegłym roku zawarły czwórporozumienie łączące, oprócz dwóch wspomnianych miejscowości, także Nisko i Stalową Wolę. Umowa jest szansą dla obu instytucji na zainteresowanie swoją ofertą większej liczby zwiedzających, ale także w perspektywie długofalowej być może pozwoli na zatrzymanie turystów w naszym regionie na nieco dłuższy czas, niż tylko dzień czy dwa - podkreslił.

Sandomierz-Tarnobrzeg. Muzealne porozumienie   Porozumienie zostało podpisane w obecności włodarzy obu miast - Sandomierza i Tarnobrzega. Marta Woynarowska /Foto Gość

W rozmowach o współpracy uczestniczyli przez pewien czas dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera oraz przedstawiciele Zamku w Baranowie Sandomierskim. Być może w niedalekiej przyszłości, jak wyraził nadzieję Tadeusz Zych, również te dwie instytucje dołączą do dzisiejszego porozumienia.

Sygnatariusze, jak i włodarze obu miast, zgodnie podkreślali bliskość położenia i korzyści ze wzajemnie podejmowanych działań na forum ponadregionalnym.

Burmistrz Marcin Marzec pogratulował inicjatywy obu dyrektorom, życząc dalszego owocnego rozwoju wspólnych przedsięwzięć.

Do słów burmistrza Sandomierza odnośnie do efektów powołania czwór-miasta nawiązał prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Pomysły na dalsze wspólne działania dyrektorzy obu muzeów już mają, kolejne powoli się kształtują.

Tadeusz Zych wspomniał m.in. o możliwości korzystania z pracowni konserwatorskich sandomierskiego muzeum, realizacji wspólnych wystaw. Dominik Płaza zaś dodał, iż obie placówki miały plany na tegoroczną odsłonę Nocy Muzeów, która z powodu epidemii koronawirusa nie odbyła się w tradycyjnym majowym terminie, ale przewidziana jest w listopadzie. - Jeżeli tylko warunki pozwolą i epidemia odpuści, zamierzamy zrealizować nasze zamiary podczas tym razem jesiennej Nocy Muzeów, które przewidują także przewóz zwiedzających pomiędzy oboma muzeami, by mogli uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym i w Sandomierzu, i Tarnobrzegu - poinformował D. Płaza.