Zaleszaki najpiękniejsze

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 16.06.2020 09:04

"Dzieci małe oraz większe - Zaleszaki najpiękniejsze". Taki tytuł ma projekt, który od jutra realizował będzie Gminny Ośrodek Kultury w Zaleszanach.

Zaleszany, GOK. Na pierwsze spotkanie przyszło 15 dzieci z rodzicami. Zaleszany, GOK. Na pierwsze spotkanie przyszło 15 dzieci z rodzicami.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Dzięki pieniądzom, 60 tys. złotych, pozyskanym z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020  tegoroczna działalność domu kultury skoncentrowana będzie przede wszystkim na najmłodszych zespołach artystycznych.

- Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Małe Zaleszaki” istnieje już prawie sześć lat. Od trzech lat natomiast próbowaliśmy pozyskać pieniądze z programu EtnoPolska  na zakup strojów, by jego występy były bardziej okazałe. Udało się w tym roku. Pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na stroje, ale również na zajęcia z dziećmi, podczas których, pod opieką choreografa, będą uczyć się ludowych tańców, w tym zwłaszcza krakowiaka i rzeszowiaka. Utworzymy dwie grupy wiekowe: od 3 do 8 lat i od 9 do 15 lat. Zakładamy, iż będzie w nich przynajmniej 40 dzieci - powiedział Sebastian Nabrzeski, koordynator projektu.

Zaleszaki najpiękniejsze

Organizatorzy obawiali się, iż pandemia koronawirusa może zniechęcić niektórych rodziców do posłania dzieci na te zajęcia. - Realizujemy projekt teraz, ponieważ obostrzenia sanitarne zastały znacznie ograniczone. Jednocześnie będziemy się starali zachować wszelkie środki ostrożności - zapewnił pan Sebastian.

Na szczęście nie było źle. Na pierwsze organizacyjne spotkanie przyszło 15 chętnych (zapisy cały czas trwają).

Zaleszaki najpiękniejsze

Zajęcia taneczne, które prowadzić będzie Paulina Nowak, odbywać się będą dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy. Stroje zaś, krakowskie i rzeszowskie, uszyje Spółdzielnia Socjalna „Łęgowianka”. Pierwszy publiczny występ dzieci planowany jest na przełomie lipca i sierpnia podczas Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych w Zaleszanach. W ramach projektu, we wrześniu, zorganizowany zostanie wyjazd do skansenu w Kolbuszowej, połączony z sesją zdjęciową w nowych strojach. Zdjęcia te wykorzystaną zostaną także do kalendarza na 2021 rok. Uczestnicy projektu wezmą również udział w warsztatach poświęconych strojom ludowym.
 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego "Gościa Niedzielnego" (nr 26 na 28 czerwca br.)