Twarze spod siekiery

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 30.05.2020 14:40

Drewniane rzeźby powstałe w unikalnej technice można oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega.

Twarze spod siekiery Rzeźby ukazujące artystów są naturalnej wielkości. Obok jednej z nich dyrektor MHMT Tadeusz Zych. Marta Woynarowska /Foto Gość

Prace Józefa Nowaka, współczesnego rzeźbiarza pracującego w Polsce oraz Niemczech, można oglądać na ekspozycji „Artyści” prezentowanej w piwnicach Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

- Jest to w historii muzeum bodaj pierwsza wystawa rzeźby - zaznacza dyrektor muzeum Tadeusz Zych. - I to w dodatku niezwykła, tak jak niezwykła jest technika, jaką posługuje się Józef Nowak. Jego naturalnej wielkości drewniane rzeźby, przedstawiające współczesnych żyjących, ale także już zmarłych polskich artystów plastyków, powstały przy użyciu tylko dwóch narzędzi - piły mechanicznej oraz siekiery. Efekt zaś - jak przekonają się zwiedzający - bynajmniej nie ma nic wspólnego z popularnym powiedzeniem, że coś wygląda jakby wyszło spod siekiery. Bez trudu można rozpoznać sylwetki oraz oblicza wyrzeźbione precyzyjnie i z wielką dbałością o zachowanie indywidualnych rysów. Myślę, że wystawa jest nie tylko okazją do podziwiania kunsztu Józefa Nowaka, ale również do pewnej zabawy w rozpoznawanie rzeźb wybitnych polskich artystów.

Rzeźbiarz urodził się w Jordanowie. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył w 1991 roku. Trzy lata później przeniósł się do Pöcking nad jeziorem Starnberger w Bawarii, nie rozstając się bynajmniej z Krakowem, dzieląc swój czas pomiędzy oba miasta. Jest współzałożycielem i członkiem europejskiej organizacji Sculpture Network. Należy także do Związku Niemieckich Artystów Plastyków Okręgu Bawarskiego oraz Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego.

Do największych jego realizacji należą pomnik papieża Jana Pawła II przed katedrą St. Marien w Hamburgu (jego projekt jednogłośnie wygrał konkurs), rzeźba Olga w Schanghai Sculpture Park w Chinach oraz rzeźby ołtarzowe (Matki Bożej Różańcowej, Chrystusa i św. Józefa) w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Niepołomicach-Jazach.

Na swoim koncie ma także liczne wystawy indywidualne i zbiorowe głównie w Polsce oraz Niemczech.  

Jak wygląda proces powstawania rzeźb, artysta prezentuje w krótkim filmie, który można obejrzeć na YouTube.