Gorzyce. Szkoła w walce z koronawirusem

Katarzyna Sobieniewska-Pyłka

publikacja 04.05.2020 09:10

Zespół Szkół w Gorzycach włączył się do walki z epidemią koronawirusa - uczniowie i nauczyciele tej szkoły produkują przyłbice.

Gorzyce. Szkoła w walce z koronawirusem Dyrektor Szkoły Krzysztof Komórkiewicz po złożeniu kilkudziesięciu przyłbic. ZS Gorzyce

Dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników oświaty nowa, nieznana dotąd sytuacja jest bardzo trudna. Zdalne lekcje, różne parametry domowych komputerów, brak internetu - to tylko niektóre problemy z którymi się spotykają.

Zespół Szkół w Gorzycach od wielu lat jest placówką innowacyjną, która wyprzedza inne szkoły pod względem technologii i sprzętu. Tak jest i tym razem.

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Gorzycach włączyli się do walki z epidemią koronawirusa  poprzez produkcję przyłbic. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej bazie oraz wysokiej jakości sprzętowi, który posiada gorzycka placówka.

- Przyłbice wytwarzamy wykorzystując trójwymiarowe drukarki 3-D. Jest to proces bardzo precyzyjny i dlatego jedna drukarka jest w stanie w ciągu doby wykonać kilka egzemplarzy - mówi Wiesław Bednarczyk, nauczyciel informatyki w gorzyckiej szkole, nadzorujący proces wytwarzania przyłbic.

- Jednak dzięki temu, iż posiadamy kilka takich drukarek, w ciągu dwóch tygodni wyprodukowaliśmy ponad 100 sztuk, a produkcja będzie kontynuowana - dodaje Wiesław Bednarczyk.

Na co dzień z drukarek 3-D w gorzyckiej szkole korzystają uczniowie. Aby taka drukarka wyprodukowała jakiś element, najpierw należy napisać odpowiedni program, a więc nauka programowania musi stać na bardzo wysokim poziomie. Jednak nie stanowi to problemu dla uczniów Zespołu Szkół w Gorzycach.

W produkcję przyłbic zaangażowali się uczniowie, szczególnie Jakub Kołodziejczyk i Paweł Grochola z klasy drugiej technikum informatycznego.

- Przyłbice przekazujemy do organu prowadzącego szkołę, czyli do Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, i tam są one rozdysponowane w miejsca najbardziej potrzebne - mówi dyrektor szkoły Krzysztof Komórkiewicz.

- Patrząc na zaangażowanie naszych nauczycieli oraz uczniów chcących bezinteresownie pomagać w tych trudnych chwilach jestem spokojny o przyszłość naszej szkoły - dodaje dyrektor.