Chcą ocalić tradycję

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 30.04.2020 15:32

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu ogłasza dziewiątą edycję Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego, tym razem pod hasłem "Ocalić tradycję od zapomnienia".

Chcą ocalić tradycję Ubiegłoroczni laureaci. Marta Woynarowska /Foto Gość

Biblioteka nie poddaje się i, mimo wielu ograniczeń związanych ze stanem epidemicznym, po raz dziewiąty ogłasza konkurs skierowany do przedszkolaków oraz uczniów wszystkich typów szkół w powiecie tarnobrzeskim.

- Wprawdzie dotarcie z informacją o konkursie do szkół jest mocno utrudnione, niemniej nie rezygnujemy i szukamy innych kanałów, by powiadomić i rozpropagować wiadomość o jego kolejnej edycji. W tym roku postanowiliśmy zaproponować uczestnikom temat związany z dawnymi tradycjami mieszkańców naszego regionu. Mimo niesprzyjających okoliczności nie chcieliśmy rezygnować z przeprowadzenia konkursu, który stał się już naszą tradycją i na dobre wpisał się w kalendarz bibliotecznych wydarzeń. Dotychczas to nauczyciele zachęcali, podpowiadali, ukierunkowywali uczniów. W obecnych warunkach może to być nieco utrudnione z powodu braku osobistego kontaktu, niemniej liczymy, że internet w jakimś stopniu pozwoli obu stronom na przygotowanie prac. Nie ukrywam, że liczymy również na aktywny udział rodziców i dziadków przy tworzeniu konkursowych prac. Naszym pragnieniem jest, aby były one efektem wspólnych pomysłów i wspólnego wkładu pracy. Rodzice, a zwłaszcza stare pokolenie, w przypadku znajomości dawnych tradycji, obyczajów może okazać się niezwykle cennym źródłem informacji - mówi Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Prace, podobnie jak latach poprzednich, mogą obejmować trzy formy: literacką, plastyczną lub multimedialną. Istotne, by dotyczyły szeroko pojętej tradycji regionu, nie tylko w ujęciu klasycznym, ale także jako swoista wariacja na temat, włącznie z odniesieniem do współczesności. Mogą to zatem być np. hafty lasowiackie, wycinanki, ozdoby związane ze świętami, przedmioty codziennego użytku lub stanowiące dekoracje domów, mieszkań, a także legendy, podania, wierzenia przekazywane kolejnym pokoleniom. Słowem, wszystko, co zawiera jakiś aspekt dawnej kultury.

Prace można składać do końca maja. Jednak z uwagi na obecną sytuację, biblioteka nie wyklucza przedłużenia terminu do końca czerwca. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród, ufundowanych przez starostwo tarnobrzeskie, może natomiast odbyć się w bezpieczniejszym, wrześniowym terminie. Wówczas, oprócz nagród, zostaną wręczone okazjonalne publikacje, zawierające prace uczestników.

- Chcemy w ten sposób ocalić i utrwalić starania uczestników, które, jak się przekonaliśmy po poprzednich edycjach, mogą stanowić doskonały materiał edukacyjny lub też mogą być wykorzystywane przy realizacji innych projektów - dodaje Anna Żarów.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie Biblioteki Pedagogicznej - REGULAMIN KONKURSU

Ubiegłoroczna edycja zatytułowana "Ginące zawody i zawody przyszłości - kim będą młodzi mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego" przyciągnęła rekordową liczbę uczestników, wpłynęło bowiem aż 105 prac, w tym 20 literackich, 24 prezentacje multimedialne i 61 prac plastycznych, które dodatkowo prezentowały bardzo wysoki poziom. Dlatego było wiele miejsc ex aequo.

Patronat honorowy nad konkursem tradycyjnie objął starosta tarnobrzeski.