Tarnobrzeg. Groby Pańskie

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 11.04.2020 14:26

Nieliczni wierni nawiedzają dzisiaj groby Chrystusa.

Tarnobrzeg. Groby Pańskie Grób Pański w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Serbinów. Marta Woynarowska /Foto Gość

W ciszy i samotności Chrystus spoczywa w symbolicznych grobach. Nie ma tradycyjnych straży grobowych, a tym samym zmian wart, intrygujących zwłaszcza najmłodszych. Ich obecność symbolizują tylko skrzyżowane halabardy, umieszczone, tak jak w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, obok groty, w której złożono figurę zmarłego Jezusa.

W tarnobrzeskich świątyniach można spotkać po jednej, dwie osoby, które przyszły na osobistą adorację. Wszystko z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku ze stanem epidemii, zakazującymi przebywania w kościołach więcej niż pięciu osób. Przypominają o tym także kartki umieszczona na drzwiach kościołów. Prosili o to także proboszczowie tarnobrzeskich parafii, uczulając wiernych, by nie przekraczali dozwolonej liczby osób i podchodzili do sytuacji z wyrozumiałością, czekając, aż ktoś opuści świątynię. Niektóre kościoły są otwarte nieprzerwanie od wczorajszego wieczoru, kiedy po liturgii Męki Pańskiej nastąpiło symboliczne złożenie Chrystusa do grobu, by w ten sposób ułatwić możność adoracji, wszystkim tego pragnącym, przy jednoczesnym zachowaniu wymaganych środków ostrożności.