Niedziela Palmowa. Święto młodych online

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 05.04.2020 13:26

W tym roku Niedziela Palmowa zgromadziła dzieci, młodzież i starszych przed ekranami komputerów, aby poprzez transmisję Mszy św. trwać w duchowej jedności.

Niedziela Palmowa. Święto młodych online Liturgii Mszy św. przewodniczył bp K. Nitkiewicz. Ks. Grzegorz Słodkowski

Już po raz 35. Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień, jest świętem młodych na całym świecie. To wyjątkowe wydarzenie w naszej diecezji wiązało się zawsze ze spotkaniem na sandomierskim rynku, a następnie procesją do bazyliki katedralnej. W tym roku Niedziela Palmowa zgromadziła dzieci, młodzież i starszych przed ekranami komputerów, aby poprzez transmisję Mszy św. trwać w duchowej jedności.

Liturgii w sandomierskiej bazylice katedralnej, która była transmitowana online, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Mszę św. wraz z nim koncelebrowali: ks. Krzysztof Kwiatkowski, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, ks. Marek Kuliński, dyrektor Centrum Ewangelizacyjnego oraz ks. Adam Kopeć, dyrektor kurialnego Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego

Na początku homilii biskup Nitkiewicz zwrócił uwagę na inny niż dotychczas sposób świętowania Niedzieli Palmowej. - Brakuje mi spotkania na sandomierskim rynku i poświęcenia palm rywalizujących między sobą, która większa, która piękniejsza. Brakuje mi procesji do katedry, a przede wszystkim was, chociaż wiem, że jesteście teraz połączeni za pośrednictwem kanałów internetowych. Razem z nami są także dorośli: wasi rodzice, dziadkowie, znajomi, duszpasterze i katecheci, cała nasza diecezja. Każdego bardzo serdecznie pozdrawiam - powiedział biskup.

Ordynariusz wyraził młodym wdzięczność za wszystko, co wnoszą do życia wspólnoty Kościoła.

- Wy, młodzi, widzicie często więcej i lepiej od nas dorosłych, obciążonych balastem przeszłości, układów i wyrachowania. Wy jesteście wolni i w myśleniu, i w działaniu. Nieraz nas tym zaskakujecie, ale i budzicie z letargu, przywołujecie do porządku, za co chcę gorąco podziękować. Aby ta wolność była pełna, prawdziwa i nie znikła pod wpływem negatywnych przeżyć czy chwilowych trudności, musicie trzymać się zawsze Chrystusa, podążać za Nim, dokądkolwiek was poprowadzi. Od tego zależy nasze szczęście – podkreślił biskup.

Biskup Nitkiewicz przypomniał słowa św. Jana Pawła II na spotkaniu z młodzieżą w Rzymie w 2000 r. Papież powiedział wówczas, że każdy, kto snuje sny o szczęściu, szuka w gruncie rzeczy Chrystusa.

- O czym marzymy dzisiaj? Pewnie o tym, żeby jak najszybciej skończyła się ta epidemia. Nikt z ludzi nie wie, kiedy to nastąpi i niektórzy tracą już nadzieję, popadają w rozpacz. Nie jesteśmy jednak osamotnieni. Pan Jezus, chociaż sam dźwiga ciężki krzyż, dodaje nam otuchy. Dlatego moi drodzy: Odwagi! Wytrzymajcie! Miejcie wiarę w Boga, w siebie i w innych! Nawet w czasie epidemii życie może być piękne - zaznaczył biskup.

Msza święta w Niedzielę Palmową w Bazylice katedralnej w Sandomierzu (2020)
Diecezja Sandomierska

Na zakończenie homilii zaapelował do młodych, aby sami nieśli nadzieję ludziom.

- Epidemia, chociażby sposób rozprzestrzeniania się wirusów i walki z nimi, uświadomiła nam, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni. Dlatego musimy być razem i czuć się odpowiedzialni jeden za drugiego. Ojciec św. Franciszek kieruje dzisiaj do was wezwanie, które powtarzam za nim: "Powiedzcie swojemu bratu i siostrze: Wstań, nie jesteś sam!". A jeśli czuję się odpowiedzialny za siostrę i brata, wówczas zapominam o sobie i dzielę się z nimi tym, co posiadam. Wystarczy naprawdę niewiele. W tych dniach pamiętajcie szczególnie o starszych, o waszej babci, dziadku, o sąsiadach. Módlcie się w ich intencji, rozmawiajcie z nimi przez telefon, wysyłajcie smsy, maile. Pomagajcie również w inny sposób, naturalnie z zachowaniem obowiązujących przepisów i w porozumieniu z waszymi rodzicami. Dobro zawsze rodzi dobro, podobnie, jak drzewo rozsiewające nasiona, z których wyrastają kolejne drzewa - mówił biskup Nitkiewicz.

- Planując dzisiejszą uroczystość, chciałem zasadzić razem z wami cedr libański. Znajduje się on teraz obok ikony Matki Bożej, która towarzyszy zawsze spotkaniom młodych naszej diecezji. Pismo św. wspomina cedry wiele razy. Są długowieczne, potężne i piękne. Jakby były wiecznie młode. Cedry przypominają jednocześnie o naszych siostrach i braciach cierpiących z powodu wiary w Chrystusa. Są symbolem ich męstwa w prześladowaniach. Umówmy się, że kiedy już minie epidemia, spotkamy się razem i go zasadzimy. Niech będzie znakiem naszej wspólnoty z Chrystusem i między sobą - zakończył biskup.

Zwieńczeniem uroczystej Eucharystii było świadectwo młodych, wygłoszone przez Justynę Furdynę i Bartka Łatkę, którzy łącząc się za pośrednictwem internetu z bazyliką katedralną opowiedzieli o własnych doświadczeniach związanych z nawróceniem i wiarą.