Wilczki pobiegły tropem pamięci

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 06.03.2020 18:14

Ponad setka uczniów tarnobrzeskich szkół wystartowała w biegu upamiętniającym żołnierzy niezłomnych.

Wilczki pobiegły tropem pamięci Start i meta usytuowane były na dziedzińcu zamku Tarnowskich w Dzikowie. Marta Woynarowska /Foto Gość

Przebiegli na symbolicznym dystansie 1963 m, który wiódł ścieżkami parku dzikowskiego.

- W ubiegłym roku w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zorganizowaliśmy po raz pierwszy bieg patriotyczny, adresowany głównie do dzieci i młodzieży, który - jak się okazało - był strzałem w dziesiątkę, dlatego postanowiliśmy pójść za ciosem i na ten rok przygotować trzy biegi, upamiętniające trzy różne wydarzenia, święta. Dzisiaj odbył się pierwszy z nich, nawiązujący do popularnych od kilku lat Biegów Tropem Wilczym. Uczestnicy mieli do pokonania 1963 m, oznaczające rok, którym zginął ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak ps. Lalek. Przed nami jeszcze dwie imprezy biegowe - 1 sierpnia na dystansie 1944 m i 15 sierpnia na 1920 m, z racji 100. rocznicy zwycięskiej bitwy warszawskiej - wyjaśniał Damian Szwagierczak, dyrektor Domu Dziecka w Skopaniu. - Uważam, że jest to najlepszy rodzaj edukacji nieformalnej dzieci. Pokazujemy im bowiem, że historia - i nawet ta duża - działa się również w Tarnobrzegu. Dzisiaj zaś chcemy im uświadomić, że także w naszym mieście działało wielu żołnierzy niezłomnych i miały miejsce takie wydarzenia, jak chociażby rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa i uwolnienie przetrzymywanych w nim członków podziemia.

Przed startem uczestnicy wysłuchali tekstu historycznego, przygotowanego przez Piotra Welanyka, dziennikarza "Tygodnika Nadwiślańskiego", poświęconego żołnierzom niezłomnym, który stanowił podstawę do późniejszego małego quizu z wiedzy o podziemiu antykomunistycznym. Na 7 najszybszych biegaczy i znających prawidłowe odpowiedzi na pytania, oparte na artykule, czekały nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Jak się okazało na mecie, pytania sprawiły wielu uczestnikom niemałe problemy. Nagrody i okolicznościowe pamiątki wręczył m.in. starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł. Gadżety związane z bezpieczeństwem na drogach dla wszystkich zawodników przygotował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a wręczał je jego dyrektor Kamil Kalinka. Każdy otrzymał również pamiątkowy medal za ukończenie biegu.

Na rozgrzanie i uzupełnienie straconych kalorii czekały gorąca żołnierska grochówka oraz herbata.

Organizatorami biegu były Dom Dziecka w Skopaniu oraz Stowarzyszenie Kultury Sportowej "Aktywne Podkarpacie".