W drodze do kapłaństwa

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 05.03.2020 22:15

Biskup senior Edward Frankowski udzielił w kościele św. Michała Archanioła posług lektoratu i akolitatu alumnom III i IV sandomierskiego seminarium.

W drodze do kapłaństwa Udzielanie posługi akolity. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Akolitat i lektorat to posługi liturgiczne udzielane klerykom seminarium dzięki którym mogą oni uroczyście czytać słowa Pisma świętego i rozdzielać Komunię świętą.

Udzielenie posług poprzedziły rekolekcje, które wygłosił alumnom o. Krzysztof Poświata CSMA z Miejsca Piastowego. Uroczystej Mszy św., w trakcie której udzielono posług przewodniczył bp pomocniczy senior Edward Frankowski. Eucharystię koncelebrowali profesorowie i wychowawcy seminaryjni. W homilii bp Frankowski w nawiązaniu do czytań mszalnych zaznaczał, że Bóg objawiając się w swoim Synu, chciał pokazać swoje oblicze Miłosiernego Ojca.

- Może nie do końca wierzymy, że Bóg to miłość, ale dla nas jest to Miłość Objawiona. Wszystko jest Jego darem i dobrem przez Niego stworzonym. On - Wszechmocny Bóg - kocha mnie i ciebie. Wielkim zaszczytem dla nas jest to, że sam Bóg czyni nas swoimi dziećmi - podkreślał bp Frankowski. W homilii prosił również o modlitwę w intencji przygotowujących się do kapłaństwa. Obrzęd udzielenia posług rozpoczęło przedstawienie kandydatów przez rektora uczelni ks. Rafała Kułagę.

Biskup modląc się nad lektorami i akolitami oraz przekazując księgę Pisma Świętego i naczynie z komunikantami wprowadził kleryków w nowe czynności liturgiczne. Posługi lektora i akolity, to etapy w drodze do sakramentu kapłaństwa. Nowo ustanowieni lektorzy, przyjmując tę posługę, słyszą z ust księdza biskupa słowa: „Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj Słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich”. Zadaniem lektora jest czytanie Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, wykonywanie psalmu responsoryjnego w przypadku braku psalmisty, wypowiadanie intencji w modlitwie powszechnej, gdy nie ma kantora czy diakona. Najważniejszym staraniem winno być jednakże coraz większe zagłębianie się w Słowo Boże i życie nim na co dzień.

Natomiast do zadań akolity należy wspomaganie diakona oraz usługiwanie kapłanowi w wypełnianiu czynności liturgicznych, szczególnie podczas Mszy św. Akolita jest nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii. Może on udzielać Komunii Świętej w czasie Mszy św., gdy istnieje potrzeba pomocy, a także poza nią. Akolita może także zanieść Komunię Świętą chorym i starszym odpowiednio wcześniej przygotowanym, którzy pozostają w domu lub szpitalu. Akolici są również wezwani przez Kościół do szczególnej czci i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz do pogłębionego przeżywania Ofiary Eucharystycznej, aby w jej świetle kształtowali swoje życie.

Na zakończenie Mszy św. z racji 31. rocznicy sakry biskupiej wspólnota seminaryjna złożyła życzenia biskupowi Edwardowi Frankowskiemu.