Jeździmy za szybko

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 28.02.2020 13:17

Sandomierscy policjanci podsumowali akcję "Prędkość". Tylko jednego dnia ujawniono 50 wykroczeń przekroczenia prędkości na terenie powiatu.

Jeździmy za szybko Sandomierscy policjanci podczas służby na drodze. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Nasi funkcjonariusze w dniu wczorajszym realizowali zadania w ramach działań krajowych pod kryptonimem „Prędkość” mających za zadanie poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, które są jednym z zadań priorytetowych Komendanta Głównego Policji - poinformował asp. sztab. Krzysztof Zielonka, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu.

Podczas trwania akcji „Prędkość” sandomierscy policjanci pełnili służbę na głównych drogach powiatu. - Działania prowadzono w dwu samochodach służbowych wyposażonych wideorejestratory. Podczas służby ujawniono 50 przypadków wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości. Jest to skala jednego dnia - podkreśla naczelnik sandomierskiej „drogówki”. Jak dodaje, to pokazuje, że ciągle największym zagrożeniem bezpieczeństwa na naszych drogach jest nadmierna prędkość.

- Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez policję, jednak potrzeba także dużej rozwagi i rozsądku u samych kierujących pojazdami - wskazuje asp. sztab. K. Zielonka. Dodaje, że od 2015 r., kiedy weszły bardziej rygorystyczne konsekwencje za przekroczenie prędkości, skala tego problemu się nieznacznie zmniejszyła. - Podejmowane akcje prewencyjne i codzienna służba policjantów z ruchu drogowego mają za cel poprawienie bezpieczeństwa na drogach oraz eliminowanie z ruchu tych kierowców, którzy łamią obowiązujące przepisy. Są to działania dla dobra uczestników ruchu drogowego - podkreśla policjant. 

Jeździmy za szybko   Akcja "Prędkość" Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Coraz więcej kierowców, jak i lokalne społeczeństwa, wspomagają policjantów w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. - Wielu kierujących posiada na wyposażeniu swojego auta kamerkę rejestrującą przebieg jazdy. Niejednokrotnie właśnie to urządzenie posłużyło do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia drogowego. Kierowcy, którzy są świadkami rażącego naruszania przepisów przez innych użytkowników mają możliwość przesłania do funkcjonariuszy zarejestrowane wykroczenie drogowe na skrzynkę mailową „Stop agresji drogowej”. Dzięki temu możemy wszcząć czynności wyjaśniające i ukarać „piratów drogowych”. Zachęcam także do korzystania z „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Dzięki umieszczanym tam wskazaniom policjanci mogą jeszcze bardziej efektywnie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców - podkreśla asp. sztab. K. Zielonka.

Jednocześnie policjant apeluje do kierowców, aby jeszcze bardziej zwracali uwagę na znaki drogowe a nie ufali systemom ostrzegania w nowoczesnych autach. - Największym sprzymierzeńcem bezpieczeństwa jest rozwaga na drodze, przestrzeganie znaków drogowych oraz dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze - podsumowuje asp. sztab. Krzysztof Zielonka.