ASF w Tarnobrzegu

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 20.02.2020 16:34

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził, że próbki pobrane od padłego dzika wykazały pozytywny test na obecność ASF.

ASF w Tarnobrzegu ASF groźny jest tylko dla dzików, świniodzików oraz świń. Henryk Przondziono /Foto Gość

Od 7 lutego do minionego poniedziałku (17 lutego) w granicach administracyjnych Tarnobrzega znaleziono 11 martwych dzików.

- Pewność co do obecności afrykańskiego pomoru świń mamy w przypadku pierwszego znalezionego zwierzęcia. Co do pozostałych czekamy na wyniki z Puław - informuje Janusz Ciołek, podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii.

W związku z sytuacją dzisiaj w tarnobrzeskim Urzędzie Miasta zebrał się miejski zespół zarządzania kryzysowego z udziałem komendantów policji i straży miejskiej, osób reprezentujących OSP, sanepid, Powiatową Inspekcję Weterynaryjną w Tarnobrzegu, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, urzędników z Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele sandomierskiej inspekcji weterynaryjnej i Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu.

- Na dzisiejszym spotkaniu powiatowy lekarz weterynarii Piotr Rucki przedstawił działania, jakie zostaną podjęte w związku z zaistniałą sytuacją, które - ogólnie rzecz ujmując - będą zmierzać do zahamowania rozszerzania się wirusa i wyeliminowania jego obecności. Role nie zostały rozdzielone pomiędzy poszczególne jednostki, każdy z nas bowiem wie, co do niego należy - w zwalczaniu ASF uczestniczymy już od pewnego czasu - mówi Przemysław Rawski, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w tarnobrzeskim urzędzie. - Jednym z działań są intensywne przeszukiwania terenu w celu odnajdywania martwych dzików.

Decyzja o włączeniu w to przedsięwzięcie wojska (chodzi głównie o Wojska Obrony Terytorialnej), straży pożarnej, członków kół łowieckich jeszcze nie zapadła, ale nie wykluczone, że niebawem tak się stanie. - Pozostaje ona w gestii Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej i zależy od jej oceny sytuacji - wyjaśnia P. Rawski.

Jak poinformował, na terenie Tarnobrzega działa pięć hodowli świń, w których w sumie obecnie znajduje się 46 sztuk zwierząt. Ich właściciele uczestniczyli w szkoleniach organizowanych przez Powiatową Inspekcję Weterynaryjną, podczas których zapoznali się z przepisami i działaniami obowiązującymi w związku z wystąpieniem ASF. Przeprowadzane przez inspekcję kontrole mają sprawdzić, jak wygląda ich wdrażanie w praktyce.  

Ostatnie przypadki odnajdywania martwych dzików wzbudziły wśród mieszkańców Tarnobrzega lekkie obawy co do zagrożenia dla zdrowia ludzi oraz zwierząt domowych. Janusz Ciołek, podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii, uspokaja, że wirus ASF dotyka i jest groźny tylko i wyłącznie dla świń, świniodzików oraz dzików. Nie zagraża w żaden sposób ludziom, kotom czy psom. Te ostatnie jednak powinny być wyprowadzane na uwięzi, by nie doszło do rozniesienia wirusa, gdyby pies miał styczność z zakażonym dzikiem. Jest to też jeden z elementów bioasekuracji, która w przypadku zwalczania ASF odgrywa najważniejszą rolę.

- Właściciele trzody chlewnej, chcąc chronić swoją hodowlę, powinni bezwzględnie przestrzegać bioasekuracji. Przed wjazdem, wejściem na posesję powinny być rozłożone maty nasączone środkami dezynfekującymi. Przed wejściem do pomieszczenia z trzodą należy zmienić odzież na przeznaczoną do pracy w chlewni. Świnie nie mogą być przetrzymywane w jednym pomieszczeniu z innymi zwierzętami kopytnymi. Również narzędzia używane do obsługi trzody nie mogą być stosowane do innych celów - wylicza lek. wet. Janusz Ciołek.

Przypadki znalezienia na terenie Tarnobrzega martwych dzików należy zgłaszać do: Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tarnobrzegu - tel. 15/ 822 27 04 lub Straży Miejskiej w Tarnobrzegu - tel. 986, lub Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, dyżurny tel. 15/ 851 3310 lub 112 alarmowy.