Turystyka? Tylko w jakim kierunku?

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 19.02.2020 14:21

W sandomierskim Ratuszu odbyło się spotkanie na temat atrakcyjności turystycznej miasta i oferty na nadchodzący sezon.

Turystyka? Tylko w jakim kierunku? Spotkanie branży turystycznej w Sandomierzu. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Spotkanie to odpowiedź na wyniki raportu o ruchu turystycznym w 2019 roku, z którego wynika, że wiele atrakcji Sandomierza już nie jest chętnie zwiedzanych przez odwiedzających miasto. Władze miasta postanowiły szukać rozwiązań na nadchodzący sezon turystyczny i opracować szersze plany rozwoju i promocji turystycznej.

Na spotkaniu zebrali się władze miasta, przedstawiciele organizacji kulturalnych i turystycznych, przewodnicy sandomierscy oraz przedstawiciele branży turystycznej.

- Poprzednia strategia promocji miasta Sandomierza skończyła się w 2015 r. Tamta strategia promocji była tworzona jako stricte dokument pod projekt unijny. Chciałbym abyśmy wspólnie stworzyli taki dokument, taką strategię promocji, aby uczynić z Sandomierza markę samą w sobie. Prowadzę również rozmowy z ekspertami, którzy zajmują się tym na co dzień. Będą oni także konsultowali swoje plany z państwem. Sandomierz stoi turystyką i będzie turystyką stał. To jest kierunek, w którym to miasto powinno się rozwijać - podkreślił Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, otwierając spotkanie.

Następnie Wojciech Dumin, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury zaprezentował dane statystyczne związane z turystyką z ostatnich lat. Przedstawił także opinie, sugestie i uwagi zbierane przez Centrum Informacji Turystycznej na temat zaplecza turystycznego, oferty i obsługi, które wyrazili odwiedzający miasto turyści.

Turyści w swoich opiniach odnośnie bazy noclegowej i gastronomicznej podkreślali, że ceny są często wygórowane w stosunku do jakości. Odwiedzający miasto napotykali także trudności w zwiedzaniu miasta i zabytków, podkreślali że brakuje audiobooków (również w językach obcych), brak przewodników w formie aplikacji na telefon, brak kompleksowej oferty dla najmłodszych turystów. Wiele osób podkreślało, że jest nadmierna ilość meleksów, które uniemożliwiają swobodne i bezpieczne poruszanie się po Rynku starego miasta oraz zbyt duża ilość kramów z produktami nie odpowiadającymi charakterowi odwiedzanego miejsca (z tzw. „chińszczyzną”). Jednym z elementów, które turyści uważali za dużym mankament to „ruchomy” cennik w czasie wzmożonego ruchu turystycznego.

Zaprezentowano także kilka pomysłów na turystyczny Sandomierz: stworzenie miejsca przyjaznego najmłodszym turystom, powiększenie bazy parkingowej, pakietowa sprzedaż usług i atrakcji, zwiększenie oferty kulturalnej i rozrywkowej, itd.

Katarzyna Batko z Lokalnej Organizacji Turystycznej przedstawił dotychczasowe działania na rzecz promocji miasta i regionu oraz propozycje produktów turystycznych na nadchodzący sezon. Jedną z nich ma być oferta skierowana do dzieci i młodzieży „Śladami Henryka sandomierskiego i skarbów Templariuszy” oraz wznowienia promocji krzemienia pasiastego, kamienia optymizmu.

Katarzyna Knap-Sawicka z Urzędu Miasta w Sandomierzu poinformowała, że miasto w swoich działaniach marketingowych i promocyjnych wraca do dawnego logotypu w formie słynnej „Eski z koroną”.

Następnie podjęto dyskusję na temat kierunków rozwoju promocyjnego i turystycznego miasta.

Opublikowane jakiś czas temu dane pokazują, że część atrakcji turystycznych Sandomierza w ubiegłym roku straciła na zainteresowaniu ze strony odwiedzających Królewskie Miasto. Podziemną Trasę Turystyczną w 2019 roku odwiedziło 164 407 osób. Tymczasem w 2018 - aż 207 765.

Bramę Opatowską w 2019 roku odwiedziło 160 297 osób. Tu odnotowano wzrost, bo w poprzednim roku w 2018 odwiedzających było 148 666 osób. Ale w 2017 roku turystów było 166 094, a w 2016 roku aż 175 407.