Sandomierz. Diecezjalny Dzień Chorych

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 11.02.2020 13:21

Bp Krzysztof Nitkiewicz: Nasza obecność jest dla chorych lekarstwem; łagodzi cierpienie, niesie im radość i pokój. Z kolei chorzy, którymi się opiekujemy, są lekarstwem dla każdego z nas.

Sandomierz. Diecezjalny Dzień Chorych Obrzęd sakramentu namaszczenia chorych. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w całej diecezji modlono się w intencji chorych i cierpiących. Centralne uroczystości Diecezjalnego Dnia Chorych odbyły się w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła z racji obchodzonego jubileuszu 200-lecia Wyższego Seminarium Duchownego. W tym roku obchodom Światowego Dnia Chorego towarzyszą słowa „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt. 11, 28).

Diecezjalne spotkanie chorych rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował bp pomocniczy senior Edward Frankowski, kapelani szpitali, przełożeni seminarium oraz kapłani przybyli wraz z wiernymi z diecezji. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: Marcin Marzec, Burmistrz Sandomierza, Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu oraz liczni chorzy, cierpiący i ludzie w podeszłym wieku. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie, lekarze, pracownicy Służby Zdrowia oraz podopieczni i pracownicy placówek opiekuńczych Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Bp Nitkiewicz przyznał w homilii, że dzięki rozwojowi medycyny oraz o wysokim kwalifikacjom pracowników Służby Zdrowia, walka z chorobami jest skuteczniejsza a pacjenci mają zapewnioną fachową opiekę. Przypomniał jednocześnie za Ojcem św. Franciszkiem, że niezależnie od tego „rzeczownik osoba, musi pojawiać się zawsze przed przymiotnikiem chory”.

- Dlatego powinniśmy towarzyszyć naszym siostrom i braciom złożonym niemocą. Nic nie zastąpi człowieka. Nasza obecność jest dla chorych lekarstwem; łagodzi cierpienie, niesie im radość i pokój. Z kolei chorzy, którymi się opiekujemy, są lekarstwem dla każdego z nas. Dzięki nim możemy poznać prawdę o własnych słabościach; to chorzy przypominają, że potrzebujemy Boga, Jego miłosierdzia oraz wsparcia ze strony wspólnoty Kościoła. Prośmy Maryję, aby wyjednała nam u swojego Syna uzdrowienie duszy i ciała oraz poczucie solidarności ze wszystkimi, którzy cierpią – powiedział biskup.  

Przybyłe na Mszę św. osoby chore i w podeszłym wieku mogły przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Na zakończenie Eucharystii odmówiono wspólnie modlitwy, aby zyskać łaskę odpustu zupełnego związanego z obchodami jubileuszu seminarium.

- Nasze działanie statutowe to: leczyć i pomagać chorym oraz ujmować ich cierpieniu. Każdego dnia dokładamy starań, aby wypełniać to zadania w salach szpitalnych i przychodniach specjalistycznych. Ważnym jest, aby w naszej pracy podchodzić do chorych podmiotowo i patrzeć na nich przez pryzmat osoby, która potrzebuje pomocy i wsparcia – podkreślał Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

Druga część Diecezjalnego Dnia Chorych odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie z koncertem wystąpiła Halina Frąckowiak.